Almanya'da Gazeteci Uğurlu'ya Gözaltı

Almanya'da Gazeteci Uğurlu'ya Gözaltı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Düzenlediği Avusturya'nın İnsburg Kenti'ndeki Kayak Merkezlerine Yönelik İnceleme Gezisine Katılan Gazeteci Mehmet Uğurlu, Alman Polisi Tarafından Bir Süre Alıkonuldu. Yaklaşık 35 Kişinin Katıldığı Gezide Stutgart Havaalanı'na İnen Heyette Yer Alan Gazeteci Uğurlu, Polisin Şahsına Karşı Takındığı Tutumu Protesto Ederek, Türkler'e Karşı Bu Ön Yargının Sürekli Ya...

Almanya'da Gazeteci Uğurlu'ya Gözaltı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Avusturya'nın İnsburg Kenti'ndeki kayak merkezlerine yönelik inceleme gezisine katılan Gazeteci Mehmet Uğurlu, Alman Polisi tarafından bir süre alıkonuldu. Yaklaşık 35 kişinin katıldığı gezide Stutgart Havaalanı'na inen heyette yer alan gazeteci Uğurlu, polisin şahsına karşı takındığı tutumu protesto ederek, Türkler'e karşı bu ön yargının sürekli yaşandığını savundu.

Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Avusturya'nın Insburg Kenti ve çevresindeki kış sporları merkezlerine yönelik inceleme gezisi, tatsız bir olayla başladı. Büyükşehir Belediye Başkan Mehmet Özhaseki, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem, Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, Hisarcık Belediye Başkanı Ali Veral, Mimarsinan Belediye Başkanı Nail Şahan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Toymuş, Kayseri Defterdarı Enver Çokyiğit, Turizm Bakanlığı uzmanları, Belediye Teknik Bürokratları ve bir grup gazetecinin katıldığı gezi dün başladı. Kayseri'den uçakla Stutgart Havaalanı'na inen heyet üyeleri, pasaport kontrolünden sonra Avusturya'ya hareket etmek için otobüsle giderken havaalanı çıkışında Alman polisi, gazeteci Mehmet Uğurlu'yu çantalarını aramak amacıyla polis noktasına aldı. Polisin tutumuna heyetteki diğer gazeteciler müdahale edince, bir başka gazeteci Ahmet Zorlu da bir süre alıkonuldu. Alman Polisi'nin ısrarla Mehmet Uğurlu'ya ait çantaları didik didik etmesine tepki gösteren Uğurlu, terörist muamelesiyle karşı karşıya kalındığını savunarak polisle tartıştı. Yapılan aramada suç unsuru bulamayan Alman polisi, Uğurlu ve diğer gazetecileri serbest bıraktı.

Çıkışta polisin tutumunu protesto etmeyi sürdüren Uğurlu, Türk vatandaşlarının ikinci sınıf insan muamelesi gördüklerini söyleyerek, "Pasaport kontrol noktasında bile Türkler ayrı bir noktadan geçiriliyor. Bu insanlık dışı uygulamanın ve önyargının artık bitmesi gerekir" dedi.

Kayseri heyeti, Stutgart'taki inceleme gezisinden sonra Avusturya'nın Brezen Kenti'ne geçti.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA