Almanya'da Fabrikada Patlama

Almanya'da Fabrikada Patlama

Almanya'nın Duisburg Şehrindeki Grillo Adlı Fabrikada Meydana Gelen Patlama Sonrası 23 Ton Kimyasal Madde Sızıntısı Gerçekleşti. Kent Karantina Altına Alınırken, Olayın Yaşandığı Bölgede Oturan Çok Sayıda Türk Vatandaşı da Evlerinden Tahliye Edildi.

Almanya'da Fabrikada Patlama

Almanya'nın Duisburg şehrindeki Grillo adlı fabrikada meydana gelen patlama sonrası 23 ton kimyasal madde sızıntısı gerçekleşti. Kent karantina altına alınırken, olayın yaşandığı bölgede oturan çok sayıda Türk vatandaşı da evlerinden tahliye edildi.

Almanya'nın Duisburg kentindeki Weselerstr'de bulunan Grillo adlı bir fabrikada öğlen saatlerinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Şimdiye kadar 23 ton kimyasal madde sızıntısının gerçekleştiği olay sonrası kent yöneticileri şehri karantina altına aldı. Duisburg itfaiye basın sorumlusu Michael Haupt, "Bugün saat 14.30 sıralarında Grillo fabrikasında patlama meydana geldi. Olaya müdahale ettiğimizde, fabrikada kimyasal sızıntı meydana gelmişti. Patlama esnasında fabrikada çalışan 2 kişi ağır yaralanmış. Fabrika yakınında Bremenstr'deki bütün evleri boşalttık. Şuan da ekiplerimizin müdahalesi devam ediyor. Mahallede yaşayanları Rehin Ruhr Halle'de bulunan boş alanda kurduğumuz çadırlarda kontrol altına aldık. Ekiplerimiz çalışmalara devam ediyor. Komşu şehirlerdeki itfaiye ekipleri de operasyonda bize destek oluyor" dedi.

Öte yandan olayın gerçekleştiği mahallede yaşayan halkın çoğunluğunu Türkler oluşturuyor. Sızıntıdan etkilenen çok sayıda Türk vatandaşı hastaneye kaldırıldı. Mahallede yaşayan psikolog Dr. Sami Özçelik (34), "Ben çalışıyordum. Eşimin haber vermesi üzerine mahalleye geldim. Mahalle itfaiye arabası ve ambulanslarla doluydu. Mahallenin 100 metre ilerisinde bulunan Grillo fabrikasında patlama olmuş. Daha sonrasında da gaz sızıntısı yaşanmış. Bizleri burada kurulan ilkyardım çadırında gözlem altında tutuyorlar. Çocuklarım ve eşim doktor tarafından kontrol edilmesine rağmen bırakılmadı. İtfaiye ekipleri evlerimizin anahtarlarını aldı. Bize, evlerin ilaçlanacağı söylendi. Korku ve panik içerisinde bekliyoruz. Bu gece akrabalarımızda kalacağız, yakını olmayanlar ise buradaki çadırlarda kalacak" dedi.

Mahalle sakinleri, Grillo fabrikasının yıllardır sorun teşkil ettiğini, gaz sızıntısının ciddi boyutta olduğunu ve olayın vatandaşlardan ve basından gizlendiğini ileri sürdü. Yetkililere, kendilerinin ve yetiştirdikleri bitkilerin fabrikadan sızan kimyasal maddeden etkilendiği yönünde defalarca şikayetçi olduklarını ifade eden mahalle sakinleri, buna rağmen yeterli önlem alınmadığını söyledi.

(MT-Aİ-OYK-NÇ-D)