Almanya'da ebeveyn parası bekleneni veremedi

Almanya'da ebeveyn parası bekleneni veremedi

İlk yılın bitmesiyle ilk sonuçların da alındığı 'Ebeveyn parası'nda hayal kırıklığı yaşanıyor. Ortaya çıkan ilk yıl sonuçlarına göre çalışanların çocuk sahibi olmasını teşvik etmesi beklenen ebeveyn parasını alanların çoğu aylık 500 Euro'dan daha az miktarda ebeveyn parası alıyor.

Almanya'da ebeveyn parası bekleneni veremedi

İlk yılın bitmesiyle ilk sonuçların da alındığı 'Ebeveyn parası'nda hayal kırıklığı yaşanıyor. Ortaya çıkan ilk yıl sonuçlarına göre çalışanların çocuk sahibi olmasını teşvik etmesi beklenen ebeveyn parasını alanların çoğu aylık 500 Euro'dan daha az miktarda ebeveyn parası alıyor. Elde edilen sonuçlara göre, ebeveyn parası alanların sadece yüzde 15'i ayda bin Euro'nun üzerinde para alıyor. Bunların daha yüksek ebeveyn parası almasının nedeni ise çalışırken aldıkları maaşın yüksek olması.

Süddeutsche Zeitung gazetesinde yayınlanan sonuçlar, Hür Demokrat Parti'li (FDP) Milletvekili Volker Wissing'in Federal Aile Bakanlığı'na verdiği soru önergesine verilen cevapla ortaya çıktı. Rakamlara göre, bu yılın Eylül ayına kadar ebeveyn parası için başvuran 370 bin kişinin yüzde 90'ını kadınlar oluşturuyor. Federal İş Ajansı'nın (BA) hesaplamalarına göre 20 ile 30 yaşları arasında olan ve 2005 yılında tüm gün çalışarak brüt olarak 2 bin Euro kazanan kadınlar aylık net olarak bin 300 Euro maaş almalarına karşın doğumdan sonra ise 900 Euro civarındaki bir ebeveyn parasıyla yetinmek zorunda kalıyor. İşsiz olmak, düşük maaş kazanılan işlerde çalışmak, meslek sahibi olmamak gibi durumlar alınan ebeveyn parası oranın düşük olmasına yol açıyor.

Almanya'da çalışanların çocuk sahibi olmasını teşvik etmek amacıyla çıkarılan ebeveyn parası, çocuğun doğmasından sonra ebeveynlerden birinin çocuğun bakımını üstlenmek için izne ayrılması ve bu süre içinde yoksun kalınan maaşın yerini tutması için uygulamaya konmuştu. Ancak ebeveyn parası herkese göre değişiyor. Alınacak ebeveyn parası çalışırken alınan net maaşın yüzde 67'si şeklinde belirleniyor. Bu da çok kazananların çok, az kazananların az ebeveyn parası alması anlamına geliyor. Ayrıca ebeveyn parası miktarı bin 800 Euro'yu geçemiyor. İşsiz veya düşük gelirli çalışanlar ise bir yıl boyunca sadece 300 Euro'luk ebeveyn parasıyla yetinmek zorunda kalıyor.

Kaynak: CHA