Almanya'da camilerin kundaklanması - - Haberler
Haberi Paylaş

Almanya'da camilerin kundaklanması -

AA - Güncel

Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya'da geçen ay kundaklanan camilerin bağlı olduğu derneklerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya'da geçen ay kundaklanan camilerin bağlı olduğu derneklerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Özoğuz, Başbakanlık'taki ofisinde geçen ay kundaklanan camilerin bağlı olduğu derneklerin temsilcileriyle basına kapalı olarak görüştü. Görüşmenin ardından Berlin İslam Federasyonu Başkanı Fazlı Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Özoğuz'la Almanya'da camilere yönelik yapılan saldırıları ele aldıklarını söyledi.

Bilgi kirliliği olduğundan Aydan Özoğuz'un birinci ağızdan bilgi almak istediğini ifade eden Altın, "Dolaysıyla neler olduğunu, polisin olayları araştırırken tutumun nasıl olduğunu, eleştirilerin olup olmadığını öğrenmek istedi, hassasiyetlerimiz konularında bilgi aldı. Bu tür olayları gelecekte nasıl engelleyebiliriz, neler yapabiliriz, bunları konuştuk'' diye konuştu.

Özoğuz'un tutumunu olumlu bulduğunu ifade eden Altın, ''Gerçekten vicdanen ve hissiyat olarak bizimle aynı duyguları paylaştığına inanıyoruz. Çünkü kendisi de Müslüman kimliğe sahip bir bakan. Dolaysıyla bizimle aynı hissiyatı paylaşması çok doğal'' ifadelerini kullandı.

Cami temsilcilerinin bazı beklentilerini de dile getirdiklerini belirten Altın, teknik olarak camilerin daha iyi nasıl korunabileceği konusunda polisten yardım beklediklerini kaydetti. Altın, ''Görüşmede, devletten İslam dinini diğer dinler gibi eşit muameleye tabi tutması açısından kamusal dini cemaat statüsü vermesini arzuladığımızı ifade ettik'' şeklinde konuştu.

- ''Polisin olayları incelemesinin titiz yapılmasını istedik''

Bielefeld kentindeki Müslüman Cemaatler Birliği Temsilcisi Cemil Şahinöz de Özoğuz ile yaptıkları görüşmede cami saldırılarının yanı sıra İslam düşmanlığının, Yahudi düşmanlığının da gündeme geldiğini belirtti.

Özoğuz'un kendilerini dinlediğini ve bu konularda neler yapılması gerektiğini istişare ettiklerini ifade eden Şahinöz, Özoğuz'un olayları takip ettiğini söyledi. ''Bakanımıza, dertlerimizi anlattık'' diyen Şahinöz, toplumda İslam'a karşı bakışın değişmesi gerektiği dile getirdi.

Bielefeld Semerkand Cami Derneği Başkanı Muzaffer Zorlu da Özoğuz ile yapılan toplantının güzel geçtiğini, bakana her şeyi anlatma fırsatı bulduklarını ifade etti.

''Polisin olayları incelemesinin titiz yapılmasını istedik'' diyen Zorlu, Almanya'daki her dini cemaatten toplantıya katılanların olduğunu, bunu da olumlu bulduğunu kaydetti.

- "Camilere güvenlik ve kamara ile alarm sistemleri kursunlar''

Camilere yapılan saldırıdan sonra üzgün olduklarını dile getiren Zorlu, ''Bakıyorsun diğer cemaatlerde de kundaklama olunca insanlar biraz korkmaya başlıyor. Şimdiye kadar ölüm vakası olmadı ama olabilir. Çok dikkatli olunması lazım. Camilere güvenlik ve kamara ile alarm sistemleri kursunlar'' şeklinde konuştu.

Bielefeld Süleymaniye Cami derneği temsilcisi Mustafa Berber de Özoğuz'un davetini çok olumlu bulduğunu, özellikle geçen ay yaşanan üzücü olayları siyasetçilerinı takip ettiklerini gördüklerini belirtti.

Kiliselere, camilere, sinagoglara, dini sembollere yapılan saldırıların herkes tarafından kınanan bir durum olduğunu, toplumun büyük çoğunluğunun da böyle düşündüğünü ifade eden Berber, ''Buna benzer olaylara karşı toplum olarak önlemler alıp birlik beraberlik sağlarsak bu tür olayların önlenebileceğini tahmin ediyorum'' dedi.

Polisin saldırıların faillerini bulması gerektiğini ifade eden Berber, bu konuda polise güvendiğini kaydetti.

Berlin'deki Mevlana Camisi'nin 11 Ağustos'ta kundaklanması sonucu 1 milyon avroluk hasar meydana gelmişti. Bielefeld kentinde de aynı hafta içinde iki cami kundaklanmıştı. Schleswig-Holstein eyaletinin Mölln kentinde de Fatih Sultan Camisi'ne poşet içinde çürümüş domuz eti bırakılmıştı. Yine geçen ay Oldenburg kentindeki Hacı Bayram Camisi'ne de molotofkokteyli atılmıştı.

Almanya'da camilerin kundaklanması -

Almanya'da camilerin kundaklanması -

Almanya'da camilerin kundaklanması -

AA - Güncel

Almanya, Berlin, Altın, İslam, Politika, Güncel, Haber

title