Almanya Büyükelçisi Cuntz, "AK Parti'nin Kapatılmak İstenmesine Anlam Veremiyoruz"

Almanya Büyükelçisi Cuntz, "AK Parti'nin Kapatılmak İstenmesine Anlam Veremiyoruz"

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Almanya'nın AK Parti'nin Kapatılmak İstenmesine Anlam Veremediğini Söyledi. Konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" Sözlerini Hatırlatan Cuntz, "İstanbul'da ABD Konsolosluğuna Düzenlenen Saldırı ile İlgili Olarak "Dehşet İçindeyiz" Dedi.

Almanya Büyükelçisi Cuntz,

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Almanya'nın AK Parti'nin kapatılmak istenmesine anlam veremediğini söyledi. Konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözlerini hatırlatan Cuntz, "İstanbul'da ABD konsolosluğuna düzenlenen saldırı ile ilgili olarak "dehşet içindeyiz" dedi.

Cuntz, Avrupa Parlamento Üyesi Cem Özdemir ve Almanya Federal Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekili Renate Künast onuruna büyükelçilikte bir resepsiyon verdi. Cuntz resepsiyondaki konuşmasında davetlilere Almanca ve Türkçe konuştu.

Büyükelçi Cuntz, İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'na gerçekleştirilen silahlı saldırı ile ilgili değerlendirmesinde "dehşet içindeyiz" dedi. Cuntz, saldırıda şehit düşen polislerin ailelerine başsağlığı dileklerini de ileterek, "Hiçbir yerde terör karşısında güvende değiliz. Hep birlikte teröre karşı duruş sergilemeliyiz." diye konuştu.

Almanya'nın Türkiye'nin dostu olduğunu kaydeden Cuntz, "Türkiye'nin daha da güçlenmesini istiyoruz. Parti kapatma davası ve Ergenekon olayları Türkiye'de belirsizlik ortamı yaratıyor." dedi. AK Parti'ye yönelik açılan kapatma davasına da değinen Cuntz, "Federal hükümet AK Parti'ye karşı açılan kapatma davası ile ilgili turumunu net biçimde ortaya koydu. Yüzde 47 ile iktidara seçilen demokratik bir partinin kapatılmak istenmesine biz anlam veremiyoruz." diye konuştu.

Türkiye'deki bütün kurum ve kuruluşların AB ile ilgili sorumluluklarını farkında olmasını umduğunu kaydeden Büyükelçi Cuntz, "Değerlerin korunmasında izlenecek yol, demokrasinin korunması ile olur" dedi. Cuntz, "Türkiye Büyük Meclisi'nde de yer verilen Kemal Atatürk'ün bir sözünü tekrarlamak istiyorum, 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" diye konuştu.

Kaynak: CHA