Almanya Başbakanı Merkel'in Türk Derneklerine Cevabı

Almanya Başbakanı Merkel'in Türk Derneklerine Cevabı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk Derneklerinin Göç Yasasında Değişiklik Yapılması Yönündeki Ültimatomuna Cevaben, Alman Hükümeti'ne Ültimatom Verilemeyeceğini Söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel'in Türk Derneklerine Cevabı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk derneklerinin göç yasasında değişiklik yapılması yönündeki ültimatomuna cevaben, Alman Hükümeti'ne ültimatom verilemeyeceğini söyledi.

Başbakanlık binasında yapılan basın toplantısında konuşan Merkel, 2. Uyum Zirvesi'nin Almanya göç tarihinde bir mihenk taşı olduğunu söyledi. Uyum Zirvesi'ni boykot eden derneklerin tutumuna anlam veremediğini aktaran Merkel, önümüzdeki dönemlerde de Türk kuruluşlarına kapılarının açık olduğunu kaydetti. Zirveye katılmayan Türk kuruluşlarını eleştiren Merkel, Uyum Zirvesi'nin kesintiye uğramayacağını kaydetti. "Alman Hükümeti'ne ültimatom verilmez" diyen Merkel, "Bu Uyum Zirvesi önemli bir işlevi yerine

getirmiştir. Zirve, Almanya göç tarihinde bir mihenk taşıdır. Almanya'da yaşayan 15 milyon göçmenin yaşam şartları, kabul edilen bu uyum planıyla daha iyi bir duruma gelecektir. Bu nedenle bu çalışmanın devam etmesi gerekir ve 3. uyum zirvesi de olacaktır. Uyum planı süreci devam edecektir ve bu süreç henüz noktalanmamıştır. Bu zirveye gelen ve uyum planına katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. 2. zirveye katılmayan ve boykot eden Türk kuruluşlarına da daha önceki çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Ancak onların bu sürecin devamına katkı sağlamalarını arzu ederiz. Amacımız, Almanya'da yaşayan herkesin eşit eğitim alabilmesi. Bu yolla da refah yolunda eşit altyapı sağlanmasını amaçlıyoruz. Ulusal Uyum Planı, Almanya'ya sonradan gelmiş insanların uyumu için yol gösterici konumda. Bu da 400 ayrı madde içeriyor. Amacımız, yabancıların bu ülkede daha iyi koşullarda yaşamasını sağlamaktır" dedi.

Zirveye katılmama kararı alan Türk derneklerine seslenen Merkel, elini tutmak isteyen herkese uzattığını ifade etti. Merkel, "Biz bu konuda ayrımcılık yapmadık. Amacımız, bu ülkeye uyumu kolaylaştırmak. Özellikle kadınlara bu alanda yardım etmek istiyoruz. Kadınların bu alanda daha büyük sorunları olduğunu biliyoruz. Çok fazla işimiz var. Bu alanda çaba sarf etmek isteyen herkese, özellikle uygulama aşamasında ihtiyaç duyacağız. Buyursunlar gelsinler. Uyum, toplumun hemen her kademesini ilgilendiriyor"

diye konuştu. Geleceğe yönelik olumlu düşündüğünün altını çizen Merkel, "Biz uyum yolunda zirveye katılanlarla uzlaşma sağladık. Bir uzlaşma yolu bulduk. Öncelikle kendimize şu soruyu sormalıyız. Uyumdan ne anlıyoruz? Uyum, hepimizin aynı olması anlamına gelmiyor. Biz de öğrenme sürecini yaşıyoruz. Mesela, ana dili farklı olanlarda, iki dilli eğitimin önemli olduğunu kavradık ve bugün bu konuda karar verdik" dedi.

Öte yandan, Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer de uyumun kolay bir süreç olmadığını ve atılan her adımın önem ifade ettiğini kaydetti. 2. zirve ile oldukça önemli bir adım daha atılmış olduğuna işaret eden Böhmer, bunun yeterli olmadığını ve daha yolun başında olunduğunu sözlerine ekledi.

Zirveye Öger Tur'un sahibi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vural Öger, Uyum Gençlik zirvesinden Zeynep Balazümbül ve işadamı Kemal Şahin gibi isimler de katıldı.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA