Almanya Başbakanı Merkel:

Almanya Başbakanı Merkel:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Şubat Ayında Berlin'de Türkiye'nin AB'ye Üye Olması Konusunu Ele Alacaklarını Söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Şubat ayında Berlin'de Türkiye'nin AB'ye üye olması konusunu ele alacaklarını söyledi.

Berlin'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Merkel, Erdoğan'la Berlin'de ikili bir resmi görüşme yapacağını duyurdu. Merkel, "Türkiye ile üyelik müzakereleri sürmektedir. Ayrıca müzakerelerde yeni başlıklar açılmaktadır. Açılmaya da devam edecektir. Biz Birlik partileri olarak, daha önceleri de belirttiğimiz gibi Türkiye için imtiyazlı ortaklıktan yanayız" diye konuştu.

Öte yandan, Almanya'da suç işleyen yabancı kökenli gençlerin sınırdışı edilmeleri ile ilgili de görüş belirten başbakan Merkel, "Münih metrosunda bir Türk ve Yunanlı gencin bir emekliyi hastanelik edercesine dövmeleri üzerine başlatılan bu tartışmalar olağandır. Ben her türlü şiddetin kınanmasından yanayım. Şu anki gençlik ceza yasalarının yeterli olduğunu savunanlar mevcut. Ayrıca suç işleyen yabancı gençlerin sınırdışı edilmelerini de doğru buluyorum" dedi.

Başbakan Merkel kendi öncülüğünde yapılan uyum planı konusunu da değindi. Merkel, "Uyum planının uygulanması hükümet için önem ifade etmektedir. Bazı Türk kuruluşları bunun tercümesini yapmamış ise bu Almanca'nın yeterli olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca Almanca öğrenilmesinden yanayım. Ben göçmen kuruluşların bu planı tercüme etmelerine karşı değilim ama bu ülkede yaşayanlar geleceklerini düşünüyorlarsa Almanca öğrenmelerini tavsiye ederim" diye konuştu.

Almanya ekonomisinin 2008'de daha da iyiye gideceği sinyalini veren Başbakan Merkel, Alman dış politikasında öne çıkabilecek ülkelere de değindi. Kosova'ya ve Çin'e yapacağı ziyareti örnek olarak veren Merkel, bunun yanı sıra Orta Doğu sorunu ile de ilgileneceklerini kaydetti.

(SE-İÖZ-İÖZ-OK-D)