Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Müntefering İstifa Ediyor

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Müntefering İstifa Ediyor

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering, Görevlerini Bırakacağını Açıkladı. Müntefering'den Boşalan Çalışma Bakanlığı Görevine Spd Alman Meclis Grubu Genel Sekreteri Olaf Scholz, Başbakan Yardımcılığı Görevine İse Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'ın Getirileceği Açıklandı.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Müntefering İstifa Ediyor

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering, görevlerini bırakacağını açıkladı. Müntefering'den boşalan Çalışma Bakanlığı görevine SPD Alman Meclis Grubu Genel Sekreteri Olaf Scholz, Başbakan Yardımcılığı görevine ise Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'ın getirileceği açıklandı.

Başkent Berlin'de yaptığı bir basın toplantısı ile görevlerinden istifa edeceğini açıklayan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Müntefering, kararının siyasi değil, özel olduğunu söyledi. Koalisyon ortağı Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Başbakan Angela Merkel'le uyumlu bir çalışmayı geride bıraktığını söyleyen Müntefering, eşinin ağır hastalığının kararında etkin bir rol oynadığını ifade etti. Müntefering, "Görevlerimi bırakmamda ailevi durumum önemli olmuştur. İstifam 21 Kasım'da

gerçekleşebilecek. Eşim bir süreden beri ağır hasta. Bu noktada benim için en önemli olan iş bu. Siyasetten tamamen çekilmeyi düşünmüyorum. 2009 yılına dek milletvekilliği görevim devam edecek. Bu kararı almak benim için pek kolay olmadı. Ama doğru bir karar olduğunu düşünüyorum" dedi.

Çalışma Bakanlığı görevine SPD Alman Meclis Grubu Genel Sekreteri Scholz'un seçilmesinin mantıklı ve yerinde bir seçim olduğunu vurgulayan Müntefering, "Scholz iyi bir seçim. Öte yandan SPD Genel Başkanı Kurt Beck hükümette yer almak istemiyor. Bunu da mantıklı buluyor, anlayışla karşılıyorum. Bugün bir dizi görüşme yaptım. Bunlardan bazıları kendi parti yönetimim, bazıları da koalisyon ortağı ile oldu. Başbakan Merkel'e kararımı bugün bildirdim" ifadelerini kullandı.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA