Almanya, Afganistan'a Daha Fazla Asker Göndermeyecek

Almanya, Afganistan'a Daha Fazla Asker Göndermeyecek

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Almanya'nın Afganistan'a Daha Fazla Asker Göndermeyeceğini, Ayrıca Afganistan'daki Askerlerinin de Ülkenin Güneyine Konuşlandırılmasına İzin Vermeyeceklerini Söyledi.

Almanya, Afganistan'a Daha Fazla Asker Göndermeyecek

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Almanya'nın Afganistan'a daha fazla asker göndermeyeceğini, ayrıca Afganistan'daki askerlerinin de ülkenin güneyine konuşlandırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Alman Deytsche Welle Gazetesi'nin haberine göre, Almanya Savunma Bakanı Jung, Afganistan'a daha fazla asker gönderme niyetinde değil. Almanya olarak Afganistan'a daha fazla asker göndermeyeceklerini belirten Jung, bunun yanı sıra, Afganistan'da görev yapan Alman birliklerinin de Afganistan'ın görece daha çok şiddet olaylarının yaşandığı güney kesimlerine konuşlandırılmasına da izin vermeyecekleri açıklamasında bulundu. Almanya'nın Afganistan'da bulunan 3 bin 200 askeri, başkent Kabil ve güneydeki

eyaletlere göre daha güvenli olan kuzey bölgelerde konuşlanmış durumda.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, Avrupa ülkelerinin Afganistan'a 3 bin 200 ek asker göndermesini istemişti. Afganistan'da, NATO bünyesinde görev yapan 40 bin askerin yarısından fazlasını ABD askeri oluşturmakta.

(İHA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA