Almanya, AB Dönem Başkanlığını Devraldı

Almanya, AB Dönem Başkanlığını Devraldı

Almanya, Yeni Yılla Birlikte 6 Aylık AB Dönem Başkanlığını Finlandiya'dan Devraldı.

Almanya, AB Dönem Başkanlığını Devraldı

Almanya, yeni yılla birlikte 6 aylık AB Dönem Başkanlığını Finlandiya'dan devraldı.

Almanya'nın Dönem Başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, AB'nin ancak vatandaşlara bir perspektif sunması halinde güçlü kalabileceğini belirtti.

Merkel, bugünden itibaren Almanya'nın 52 kentinde bir bilgilendirme turu başlattıklarını, bununla vatandaşları AB hakkında daha çok bilgilendirmek istediklerini kaydetti.

Bu yılın Avrupa'nın birliği düşüncesinin 50. yıl dönümü olduğunu belirten Merkel, 25 Mart 2007'de Berlin'de resmi olmayan bir AB zirvesiyle yıl dönümünün kutlanacağını bildirdi.

Merkel, AB'nin bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu, bunun için Avrupalı ortaklarla görüşmeler yapacaklarını ve bu görüşmeler sonucunda AB Anayasasının oluşmasına yönelik bir hareket planı hazırlamak istediklerini ifade etti.

Almanya Başbakanı, ülkesinin ilk kez kendisinden sonra gelen dönem başkanları Portekiz ve Slovenya ile ''üçlü bir başkanlık anlayışı'' içinde birlikte çalışacağını ve böylece gelecek 18 ayda sorunları çözmek için bir süreklilik sağlayacaklarını ifade etti.

Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı 30 Haziran 2007'de son bulacak ve bu görevi Portekiz üstlenecek.

AB Dönem Başkanlığının yanı sıra en çok sanayileşmiş 8 ülkeyi bir araya getiren G-8'in Dönem Başkanlığını da üstlenen Almanya bu görevi bir yıl süreyle yerine getirecek.