Almanca ile İlgili Dil Testi Hazırlıkları Başladı

Almanca ile İlgili Dil Testi Hazırlıkları Başladı

Almanya'daki Türk Kuruluşlarının Sert Tepkisini Çeken Göç Yasası Değişiklikleri Berlin'de İmzayı Beklerken, Almanya'nın Yabancı Ülkelerdeki Dış Temsilciliklerinde Daha Şimdiden Dil Testi Hazırlıklarına Başlandı.

Almanca ile İlgili Dil Testi Hazırlıkları Başladı

Almanya'daki Türk kuruluşlarının sert tepkisini çeken göç yasası değişiklikleri Berlin'de imzayı beklerken, Almanya'nın yabancı ülkelerdeki dış temsilciliklerinde daha şimdiden dil testi hazırlıklarına başlandı.

Welt Gazetesi'nin haberine göre, Ankara'daki Alman Goethe Enstitüsü, Almanca kurs ve dil testi organize etmeye çalışıyor. Ankara'daki enstitünün dil kursları sorumlusu Günter Neuhaus, yapılan çalışmalar hakkında gazeteye verdiği bilgide, dil kursu ücretinin 200 Euro olacağını ve herkesin cebinden karşılayacağını söyledi. Neuhaus, enstitü bünyesinde başvuru bürosu kuracaklarını, kursları tanıtıcı danışma hattı ve internet sayfası açacaklarını kaydetti. Büyükşehirler dışında ve köylerde yaşayanların işini

kolaylaştırmak için belli noktalarda işbirliğine gideceklerini belirten Neuhaus, kursların organizasyonun kolay olmadığını ve belirsizliklerin işi zorlaştırdığını söyledi. Yasal düzenlemeyi savunanların, "250-300 kelime Almanca öğrenmelerini istiyoruz" şeklindeki sözlerinin yanıltıcı olduğuna dikkat çeken Neuhaus, örnek dil testinin 625 sözcük içerdiğini, katılımcılardan yazılı ve sözlü olarak günlük basit cümle kurmasının ve anlamasının isteneceğini dile getirdi. Almanca'nın Türkiye'de okullarda en çok

tercih edilen ikinci yabancı dil olduğuna işaret eden Neuhaus, Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen köklü bir ilişkinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Almanya'da cumhurbaşkanının imzasını bekleyen yeni Göç Yasası, bilhassa aile birleşimi vizesi için başvuranlardan basit derecede Almanca bilgisini şart koşuyor.

(OS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA