Alman Yeşiller Partisi Milletvekilleri, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nı Ziyaret Etti

Alman Yeşiller Partisi Milletvekilleri, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nı Ziyaret Etti

Alman Yeşiller Partisi Avrupa Politikası

Alman Yeşiller Partisi Milletvekilleri, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nı Ziyaret Etti

Alman Yeşiller Partisi Avrupa Politikası

Sözcüsü Rainder Steenblock ve beraberindeki milletvekilleri, AK Parti

Diyarbakır İl Başkanı Aburrahman Kurt'u makamında ziyaret etti. Alman parlamenterlerden Silke Stokar, görüşmelerine Ankara'da başladıklarını, Diyarbakır'da devam ettiklerini, yarın da İstanbul'a gideceklerini söyledi.

Özellikle Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin kuruluşunun 50. yılı kapsamındaki kutlamalarına davet edilmediğinden dolayı üzüntü duyduklarını ifade eden Stokar, Türkiye ile ilgili konuları görüşmek üzere Türkiye'ye geldiklerini kaydetti. Stokar, "Özellikle üzerinde durduğumuz konular arasında enerji politikaları. Türkiye'nin tabii ki bu çerçevede bir transit ülke konumundan kaynaklı olarak durumu, diğer taraftan Ilısu Barajı önemli bir konu. Türkiye'deki ekonomik gelişmeler de yine üzerinde durduğumuz konular olmuştu şimdiye kadar. Türkiye'ye geldiğiniz zaman sadece Ankara ve İstanbul'u görmek yeterli olmuyor. Diyarbakır'a da gelmek gerekiyor. Bu kapsamda şu ana kadar farklı kurum ve kuruluşlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde, işsizlik, kadınlara yönelik projelerle ilgili konular ele alındı. Girişimcilerin desteklenmesi ile ili ilgili konular da gündeme geldi" dedi. Stokar, devletin temsilcisi olarak da valilikle görüştüklerini, siyasetçilerle görüşmek istedikleri için de burada olduklarını ifade etti.

Stokar, 2 gündür süren görüşmeleri sırasında siyasetçi olarak hep erkekleri gördüklerini, kadınlarla pek karşılaşmadıklarını ifade ederek, kadınların daha fazla politika yapmaları gerektiğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kurt ise, AB projeksiyonun özellikle Diyarbakır'dan bakıldığı zaman çok önemli bir projeksiyon olduğunu söyledi. Özellikle insan hakları standartlarının yükseltilmesinden, bölgeler arası kalkınmışlık farkının giderilmesi noktasına kadar birinci derecede bölgeyi yakından ilgilendirdiğini belirten Kurt, ''Bu anlamda, bölge insanının AB projeksiyonuna karşı çok ciddi umutları var. AB; gerçekten bir değerler birliği olması açısından, dünyada uluslararası ilişkilere yönelik bir projeksiyon getirebilme umudu açısından ve dünya barışı için de çok önemli bulduğumuz bir projeksiyon. Hükümetimiz bu yolda çok ciddi başarı gösterdi. AB'nin gerçekten bir değerler birliği olabilmesi için Türkiye gibi doğu ve batı arasında köprü olabilecek bir geçiş güzergahının AB'nin üyesi olması demek, bu değerler birliğinin hayata geçebilecek anlamına gelebileceğini düşünüyoruz. Hristiyan kulübü olarak görülen, gösterilmek istenen Avrupa ile bağdaşmayan bir projeksiyon olduğundan AB'nin Hristiyan kulübü olmadığını böylece ispat edebilecektir diye düşünüyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi heyetinde Rain Steenblock, Ekin Deligöz, Silva Uplegger ve Peter Progel de bulunuyor.

(ME-AŞ-OK-Y)

Kaynak: İHA