Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth Daü'de Konferans Verdi

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth Daü'de Konferans Verdi

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı ve Almanya Federal Parlamento Milletvekili Claudia Roth, Güney Kıbrıs'taki Başkanlık Seçimi Sonuçlarının, Adanın Bölünmüşlüğüne Son Verme Çabalarına Bir Şans Daha Verdiğini İfade Etti.

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth Daü'de Konferans Verdi

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı ve Almanya Federal Parlamento Milletvekili Claudia Roth, Güney Kıbrıs'taki başkanlık seçimi sonuçlarının, adanın bölünmüşlüğüne son verme çabalarına bir şans daha verdiğini ifade etti.

KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu'nun davetlisi olarak dün akşam KKTC'ye gelen Claudia Roth, bugünkü temasları çerçevesinde Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (DAÜ) "AB-Türkiye İlişkileri ve Kıbrıs" konulu bir konferans verdi. Ekenoğlu'nun da izlediği konferansta Roth, Kıbrıs'ın Avrupa içinde kültürel ilginin odaklandığı, AB için özellikli bölgelerden biri olduğunu ifade ederek, 'Kıbrıs'ın bölünmüşlük gerçeğini' kabullenmediklerini, adanın yeniden birleşmesini desteklediklerini dile getirdi. Roth, Güney'de seçimi Hristofyas'ın kazanmasının, barış yönünde olumlu bir sinyal ve işbirliğine doğru önemli bir adım olduğunu kaydederek, "Adanın yeniden birleşmesi şimdi daha büyük olasılık" dedi. Kıbrıs sorununun çözümünde AB'nin rolünün önemli olduğunu belirten Roth, sorunun BM kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Roth, Annan Planı döneminde Kuzey Kıbrıs'ta 60 bin kişinin barış için sokaklara dökülmesinin, AB'de adanın bölünmüşlüğünün biteceği umutlarını yeşerttiğine, ancak milliyetçi politika izleyen Papadopulos'un Güney'den ret sonucu çıkmasını sağlamasının süreci dondurduğunu söyledi. "Papadopulos'un politikaları AB'nin saygınlığına darbe vurdu" diyen Roth, adanın bölünmüşlüğünün sürmesinin 'açık bir yara' olduğunu kaydetti. Roth, Doğrudan Ticaret Tüzüğü ve KKTC'ye direkt uçuşların hayata geçirilmesinin Güney Kıbrıs'ın işbirliği dışı yaklaşımlarıyla başarısızlığa uğradığını vurguladı. Roth, Türk askerinin adadan çekilmesine katılmakla birlikte, bunun müzakerelerde ön koşul olarak ortaya konmasını yanlış bulduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında cuma günü gerçekleştirilecek görüşmeye de değinen Roth, "Bahar onlara yeni başlangıç için ilham verecektir. Her ikisine de güç diliyorum. Geçmişin yaralarını sarmak için ellerinden geleni yapacaklardır" dedi.

Türkiye-AB ilişkilerine de değinen Roth, Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, bu ülkedeki değişim ve demokratikleşme çabalarının desteklenmesi gerektiğini belirtti. Roth, Türkiye'nin AB üyeliğinde Kıbrıs sorununun ön koşul haline getirilmesinin, birliğin inanırlığını sorgular hale getireceğini vurguladı. AK Parti'nin kapatılmasına yönelik gelişmeleri anti demokratik bulduğunu belirten Roth, yüzde 50'ye yakın oy alan bir partinin kapısına kilit vurmanın doğru olmadığını savundu.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA