BBC

Alman Otomotiv Devi Volkswagen'e 1 Milyar Euro Para Cezası Verildi

Alman otomotiv devi Volkswagen, karbon emisyonu skandalı nedeniyle eyalet mahkemesi tarafından 1 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

Braunschweig Eyalet Mahkemesi, şirketin 2007'nin ortasından 2015'e kadarki dönemde karbon emisyonunu düşük gösteren hileli yazılıma sahip 10 milyondan fazla dizel motorlu otomobil sattığına hükmetti. Bu, ülkede bir şirkete verilen en yüksek para cezası oldu.

TEMYİZE GİTMEYECEKLER

"Dizel krizinden" kendilerinin sorumlu olduğunu kabul eden VW yetkilileri, temyize gitmeyeceklerini açıkladı.

Emisyon skandalının toplam maliyeti ise, bundan çok daha fazla.

MALİYET 30 MİLYAR EURO

ABD'deki yaklaşık 600 bin dizel motorlu aracında yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden şirket, toplam 30 milyar doları kenara koydu bile. Para cezaları, tazminatlar ve araçların tamiri de bu maliyetler arasında.

"BU İŞİ BATIRDIK, ÖZÜR DİLERİZ"

ABD'nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) 2015 yılının Eylül ayında Volkswagen'in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklamıştı.

Volkswagen'nin ABD operasyonlarının başındaki isim Michael Horn ABD'li yetkililere karşı dürüst olmadıklarını itiraf etmiş, "Dürüst davranmadık ve işi batırdık. Özür dileriz" demişti.

BBC
YORUMLAR (23)

 • SORGULA:
  bizden tek araç geri gönderlilmedi bunun medenide 0/0200 lere varan Ütv bu araçları günderirse devlet aldığı 2-3-4-5 kat ütv yi iyade etmek Durumunda kalacak tı o:yüzden bizdekiler yerinde duruyor Hesap soranda Yok
 • VATANDAS:
  Bildigim kadariyla, yahudilere ( veya israil e ) uzun zamandir tazminat oduyordu..( eskiden calisan yahudilerin haklarini tam odememisler guya diye ) Artik odemiyorlar diye biliyorum..Sonra da bu guzelim firmaya Amerika fena takti..Amerika daki benzinler 87-94 oktan olarak , yani cok dusuk derecededirler..Acaba kendilerinin urettikleri Ford veya digerleri havayi ne kadar kirletmiyormus diye bir soran cikmadi...
 • BOZKURT TÜRK:
  Ayni hata bmw arabalarindada cikti hic üzerine giden olmadi acaba neden özellikle vw arabalari
  BAHRİ VAMGÖLÜ: vw ni katar satın almış çoğunluğunu katar türkiyeyi desteklediği için bunlar oldu az kalsın işgal edecektiler bizi desteklediği için
 • GAZİPAŞALI:
  Yıllarca sömürdüler ülkemizi biz aynısını yapmak istesek ne gelirdi başımıza Yerli otomobile DEVAM
Tüm 23 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.