Haberler » Ekonomi » Haber

Alman Klüh, Kobi'lere Çengel Attı, Üçüncü Şirketi de Aldı

Avrupa'nın En Büyük Temizlik, Yemek ve Güvenlik Hizmetleri Şirketlerinden Alman Klüh, Deniz Temizlik ve Artem'den Sonra Üçüncü Şirket Olarak Emin Catering'i de Satın Aldı.

Alman Klüh, Kobi'lere Çengel Attı, Üçüncü Şirketi de Aldı

Avrupa’nın en büyük temizlik, yemek ve güvenlik hizmetleri şirketlerinden Alman Klüh, Deniz Temizlik ve Artem’den sonra üçüncü şirket olarak Emin Catering’i de satın aldı.

Klüh Doğu Avrupa ve Uzakdoğu Yönetim Kurulu Başkanı Uwe Gossman, "Türkiye’de hizmet sektörü çok büyüyecek, bize uygun şirketleri almaya devam edeceğiz. 1 Ocak’tan itibaren ’holding’ olarak yola devam edeceğiz" dedi.

KÜRESEL sermaye Türkiye’de küçük ve orta boy işletmelere yatırımını hızlandırdı. Dünyanın önde gelen ’entegre hizmet sektörü’ şirketlerinden Alman Klüh Service Management (Klüh), Türkiye’deki üçüncü şiket satın almasını da gerçekleştirdi. 2005’te Denim Temizlik’i, iki hafta önce Ankaralı Artem’i alan Klüh, dün de hazır yemek şirketi Emin Catering’in yüzde 51’i için imza attı. Avrupa’da, Çin, Rusya ve BAE’de temizlik, hazır yemek (catering), güvenlik, hastane yönetimi, personel servisi ve tesis yönetimi gibi 16 farklı konuda hizmet şirketi olarak faaliyet gösteren Klüh’ün Doğu Avrupa ve Uzakdoğu Yönetim Kurulu Başkanı Uwe Gossman, Türkiye’de büyümeye ve satın almaya devam edeceklerini belirterek, "Bu ülkede hizmet sektörü çok büyüyecek, biz de uygun şirketleri sırası eldikçe almaya devam edeceğiz. 1 Ocak’tan itibaren de Türkiye’de ’holding’ olarak yapılanmış olacağız ve satın aldığımız ya da ortak olduğumuz şirketler tıpkı Avrupa’da olduğu Klüh şemsiyasi altında yola devam edecek" dedi.

10 YIL ÖNCE PLANLADIK: Uwe Gossman, Klüh olarak Avrupa dışına açılmak için 10 yıl önce strateji belirlediklerini söyledi ve şöyle devam etti: "10 yıl önce Çin, Rusya, Polonya, BAE ve Türkiye’de büyüme kararı aldık. Doğrudan ortaklıklar kurarak bu ülkelerde örgütlenmeyi planladık. Ayrıca stratejik işbirliği yaptığmız küresel firmalar da var. Örneğin Sun, HP, Motorala gibi firmalarla stratejik işbirliklerimiz var. Klüh’de global olarak 34 bin çalışanımız ve 750 milyon dolar ciromuz var. Ben Türkiye’nin ekonomik gücünü çok iyi biliyorum. O nedenle Türkiye için aldığmız yatırım kararlarında haklı olduğumuzu görmek beni ayrıca sevindiriyor. Deniz ile bina temizliği, güvenlik, ilaçlama, peyzaj alanlarında hizmet veriyoruz. Emin ile de catering hizmetine başlıyoruz. Biz şirket seçerken bir aile kurdumuzu düşünüyoruz ve kardeşlerin uyumlu olmasına özen gösteriyoruz. Bu nedenle Hüseyin’i (Bozdağ) bulmak bizi mutlu etti."

TÜRK ŞİRKETLERİ ÇOK İYİ: Uwe Gossman, Türk şirketlerini şeffaf ve iyi yönetilen şirket olarak bulduklarını belirterek, "Deniz ile ortaklığımız bizi yeni ortaklıklar için cesaretlendirdi. Türk şirketleri çok şeffaf ve iyi yönetiliyor. Türk girişimcisi de sorun çözmeye odaklanmış ve fırsatları iyi değerlendiriyor" diye konuştu. Gossman, Türkiye’nin ’ekonomik altyapı ve kurallar’ bakımında da global standartlarda hatta bazı konularda bu standartların üzerinde bir ülke olduğunu belirtti.

Alman disiplinine Sivaslı öpücüğü

SİVASLI olan Emin Catering Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ, Klüh ile evliliği, "Sivas’tan Almanya’ya bakınca geldiğimiz noktayı başırılı buluyoruz. Klüh 100 yaşında bir şirket ve bizim ondan öğreneceğimiz çok şey var. Hedefimiz Avrupa’da yemek satmaktı. Bu hedef için Doğa Avrupa ülkelerinden başlayacağız" dedi. Uwe Gossman ile imzaları attıktan sonra el sıkışan Bozdağ, ’evlendiniz öpmek yok mu’ denilince öpüşmekten pek hoşlanmadığı bilinen Alman başkan Uwe Gossman’ı kendine çekerek öpüştü. Gossman ise "Klüh 2.5 yıldır Türkiyede ama ben 1993’ten beri buradayım. Türkiye’yi iyi tanıyorum" diye takıldı.