Alman Katolik Kilisleleri yeni başkanından ülkede cami inşaatlarına tam destek geldi

Alman Katolik Kilisleleri yeni başkanından ülkede cami inşaatlarına tam destek geldi

Alman Katolik Kiliseleri'nin başkanlığını seçilen Başpiskopos Robert Zollitsch, ülkedeki cami inşaatlarını destelediğini açıkladı. Almanya'daki Müslümanların entegrasyonuna yardımcı olmak istediğini açıklayan Kardinal Zollitsch, bunun için önemli bir faktör olan cami inşaatlarını desteklediğini, sadece bu kadarla kalmayıp başka konularda da Müslümanlara yardımcı olmak istediğini dile getirdi. ...

Alman Katolik Kilisleleri yeni başkanından ülkede cami inşaatlarına tam destek geldi

Alman Katolik Kiliseleri'nin başkanlığını seçilen Başpiskopos Robert Zollitsch, ülkedeki cami inşaatlarını destelediğini açıkladı. Almanya'daki Müslümanların entegrasyonuna yardımcı olmak istediğini açıklayan Kardinal Zollitsch, bunun için önemli bir faktör olan cami inşaatlarını desteklediğini, sadece bu kadarla kalmayıp başka konularda da Müslümanlara yardımcı olmak istediğini dile getirdi. Müslümanların Batılı ülkelerde de camiler inşa etme hakkına sahip olması gerektiğinin altını çizen Robert Zollitsch, Mannheimer Morgen'a yaptığı çarpıcı açıklamalarda, "Müslümanlarla yeni yeni kontakt ve iletişim yolları aracayağız. Müslümanların Almanya'yı kendi 'vatan'ları olarak görmeleri için onlara yardımcı olunacak. Müslümanların yaşadıkları her yerde cami inşa etmeye hakları vardır" dedi.

Yeni kardinal ilk açıklamalarında entegrasyona vurgu yaparak, "Bizim, Katolik Kilisesi'nin anaokullarında çok sayıda Müslüman çocuk var. Biz bu yolla da entegrasyona katkı yapıyoruz" dedi. İhtiyaç olması durumunda Almanya'daki okullarda İslam din derslerinin de verilebileceğini aktaran Zollrischt, ancak bu derslenin Almanca ve Almanya'da eğitim görmüş öğretmenler tarafından verilmesi taraftarı olduğunu aktardı. Müslümanların yaşadıkları bütün batı ülkelerinde cami inşa etme hakları olduğuna vurgu yapan Zollitsch, bunun İslam ülkelerinde yaşayan Hiristiyanlar için de geçerli olması gerektiğini, onlara da orada kilise inşa etme özgürlüğü tamınınması gerektiğini kaydetti. Buraya da bir şerh koyan Zollitsch, "Ama biz onlara asla, siz ülkenizde Hiristiyanlara nasıl davranıyorsanız size de burada öyle davranılacak demeyeceğiz" ifadesini kullandı. Zollitsch, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadelerine yöneltilen eleştirilere de karşı çıktı.

Kaynak: CHA