Alman Heyeti: AKP Davasını Endişeyle İzliyoruz

Alman Heyeti: AKP Davasını Endişeyle İzliyoruz

Alman Federal Parlamentosu AB Komisyonu Başkanı Krichbaum, AKP Hakkında Açılan Kapatma Davasını 'Endişeyle' İzlediklerini Söyledi.

Alman Heyeti: AKP Davasını Endişeyle İzliyoruz

Alman Federal Parlamentosu AB Komisyonu Başkanı Krichbaum, AKP hakkında açılan kapatma davasını "endişeyle" izlediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan ile yaptıkları görüşmede davanın da gündeme geldiğini kaydeden Krichbaum, "Siyasi mücadele parlamentoda verilmeli, Anayasa Mahkemesi'nde değil" dedi. Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Alman Federal Parlamentosu AB Komisyonu Başkanı Hıristiyan Demokrat Gunther Krichbaum, Almanya Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda bir konuşma yapan ve AKP hakkında açılan kapatma davasını "endişeyle" izlediklerini belirten Krichbaum, "Bir demokraside her partinin var olması gerektiğini düşünüyorum. Siyasi mücadele parlamentoda verilmeli Anayasa Mahkemesi'nde değil" şeklinde konuştu.


Bir soru üzerine kapatma davası konusunu Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile de görüştüklerini ifade eden Krichbaum, Başbakan'ın dava ile ilgili fazla yorum yapmadığını bulunmadığını söyledi. Krichbaum, AKP hakkında açılan kapatma davasını takip ettiklerini belirterek, "Farklı düşüncelere açık olmak güçlü bir demokrasimin gereğidir" dedi.


Alman Büyükelçisi Eckart Cuntz de resepsiyonda yaptığı konuşmada Almanya'nın Türkiye'nin AB sürecine verdiği desteği dile getirerek, bu desteğine kanıt olarak da Almanya'nın AB dönem Başkanlığı sırasında açılan müzakere başlıklarını gösterdi.


Büyükelçi Cuntz da AKP hakkındaki kapatma davasını kaygı ile izlediğini belirterek, "Söz konusu olan bir partinin desteklenmesi değil; güçlü, istikrarlı ve demokratik Türkiye'nin korunmasıdır" diye konuştu.


Resepsiyona, eski Başbakan Mesut Yılmaz, DTP Meclis Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da katıldı. (ANKA)


(CN/GB)