Alman Hakem Markus Merk: "Hakemlerinize Güveninki Başarı Gelsin"

Dünyaca Ünlü Alman Hakem Markus Merk, Türkiye'de Hakemliğin İyi Bir Noktaya Gelebilmesi İçin Türkiye'nin Ulus Olarak Hakemlerine Güvenmesi Gerektiğini Söyledi.

Alman Hakem Markus Merk:

Dünyaca ünlü Alman Hakem Markus Merk, Türkiye'de hakemliğin iyi bir noktaya gelebilmesi için Türkiye'nin ulus olarak hakemlerine güvenmesi gerektiğini söyledi.

Türk Diş Hekimleri Birliği ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin düzenlediği Yüzyıl Kongresine katılan Alman Hakem, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Kendisi de ünlü bir diş hekimi olan Markus Merk, Türk hakemliğinin son 10 yıl içinde önemli bir müsabada görev almadığını hatırlatarak, "Türk hakemlerinin belirli bir noktaya gelebilmesi için herkesin onlara destek vermesi gerekiyor.

Son 10 yıl içinde onları önemli organizasyonlarda göremedik. Bu durumun açıklanması gerekiyor. Türkiye kendi hakemlerine güvendiğini ulus olarak göstermesi gerekiyor. Her verdiği karar sonrasında eleştirilen hakemlerin işi oldukça zor. Herkesin iyi hakemlere ihtiyacı bulunuyor" diye konuştu.

A Milli Takım'ın 2008 Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiği başarıları da değerlendiren Markus Merk, "Türk oyuncuları büyük bir iş başardı. Ekip ruhuyla hareket ettiler ve çok güzel işler yaptı. Ben Türklerin oyununu seviyorum. Kendime yakın hissediyorum. Çok duygu yüklüydüler" dedi.

Öte yandan Türkiye ile İsviçre arasında oynanan karşılaşma sonrasında dünya kamuoyunda oluşan kötü izlerin silinip silinmediği şeklindeki bir soruya Alman hakem şu cevabı verdi:

"Ben bu olayların saha içinde kaldığını ve unutulduğunu düşünüyorum. Türk seyircisinin belli bir taraftar kültürünü, fair-play ruhunu yakaladığını da son örnekleriyle gördük''

Kaynak: CHA