Alman Ekonomisinde Sürpriz Büyüme

Alman Ekonomisinde Sürpriz Büyüme

Alman Federal İstatistik Dairesi, Yılın İkinci Çeyreğinde Ortaya Çıkan Binde 9’ Luk Büyüme İle Son 5 Yılın En Yüksek Büyüme Oranına Ulaşıldığını Açıkladı. Büyüme Oranı Beklentilerin Çok Üstüne Çıksa Da, Yıl Ortalaması Değerlendirildiğinde Durgunluğun Aşıldığından Söz Etmek Zor.

Alman Ekonomisinde Sürpriz Büyüme

Alman Federal İstatistik Dairesi, yılın ikinci çeyreğinde ortaya çıkan binde 9’ luk büyüme ile son 5 yılın en yüksek büyüme oranına ulaşıldığını açıkladı. Büyüme oranı beklentilerin çok üstüne çıksa da, yıl ortalaması değerlendirildiğinde durgunluğun aşıldığından söz etmek zor.

Gayrı Safi Milli Hasıla, yılın ilk üç ayında binde 7 artış göstermişti. İkinci çeyreğinde ise binde 9 artış gösterdi. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, nisan-haziran aylarındaki canlanma inşaat branşına ve teçhizata yapılan yatırımlara bağlı. Ekonomistler dünya kupasının da ekonominin büyümesinde etkili olduğu konusunda birleşiyorlar. Her zaman canlanmanın motoru sayılan dış ticaret dinamiği ise, aksine düşüş gösteriyor. İç piyasadaki canlanmanın asıl belirtisi sayılan özel tüketimde de beklenen artış görülmüyor. Bu gelişmede Almanların yıl başındaki katma değer vergisi artışı öncesinde alışverişi hızlandırmalarının etkisi olduğu kadar, inşaat branşındaki faaliyetlerin de etkisi var.

UZMANLAR MEMNUN

Ancak Almanya’nın önde gelen bankalarından Commerzbank baş ekonomisti Jörg Kraemer bu gelişmeden memnun. Bunların güzel rakamlar olduğunu söyleyen Kraemer, “Bu gelişmenin 2005 sonunda başladığını ve 2006’nın ilk çeyreğinde de yaşandığını unutmamak gerek. Böyle giderse, bu yılın sonunda yüzde 2’lik büyüme oranına ulaşabiliriz ki bu Almanya için önemli bir oran olurö şeklinde konuşuyor.

Tüketim harcamalarına ilişkin ise klasik ekonomik modelin işlemeyeceği kanısında olan Kraemer, “İlk kıvılcımlar görülüyor: Dünya ekonomisi iyi durumda ve firmalar yatırımlarını arttırıyor, ama gerçek bir canlanmanın üçüncü kıvılcımı, tüketici harcamaları görülmüyor. Bunun gelecekte artıp artmayacağı konusunda da çekimserim. Çünkü istihdam piyasasında henüz canlanma yok. Federal hükümet gerçekten etkili olabilecek reformları gerçekleştiremediği için özel tüketimin artmasının temeli de yok¨ dedi.

Alman ekonomistler arasında, istihdam piyasasındaki durgunluğun özel tüketimin artmamasının başlıca nedeni olduğu konusunda görüş birliği mevcut. Gelecek yıl artacak katma değer vergisi yüzünden sonbaharda tüketimin artması beklense de, bunun ekonomiyi canlandıracak düzeyde olmayacağı, ayrıca gelecek yılı etkileyeceği uyarıları yapılıyor.