Alla'nın Hedefi Türkçe Olimpiyatları'nda 1. Olmak

Alla'nın Hedefi Türkçe Olimpiyatları'nda 1. Olmak

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na hazırlanan Belarus temsilcisi Alla Nadtoçeva, çok heyecanlı olduğunu ve olimpiyatlarda birinci olmak istediği söyledi.

Alla'nın Hedefi Türkçe Olimpiyatları'nda 1. Olmak

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na hazırlanan Belarus temsilcisi Alla Nadtoçeva, çok heyecanlı olduğunu ve olimpiyatlarda birinci olmak istediği söyledi.

Belarus'un başkenti Minsk'teki Dostluk Eğitim ve Kültür Vakfı'nda çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten müzik ve Türkçe öğretmenleri Rümeysa Dilekci ile Ahmet Gülamoğlu, çalışmaların çok iyi gittiğini ve öncelikli hedeflerinin finallere kalmak ardından da derece elde etmek olduğunu söylediler. Yarışmaya katılacak olan öğrenci Alla Nadtoçeva'nın söyleyeceği parçaları belirleyen ve çalışmalar için gecesini gündüzüne katan Rümeysa Dilekci, ''Türkçe öğretmeniyim, Alla ile Türkçe Olimpiyatları için 5 aydır çalışıyoruz. İlk önce klasik bir şarkı vardı. Normal klasik bir şarkı olan Zerrin Özer'in 'Şimdi uzaklardasın' şarkısını çalıştık. Fakat Alla daha hareketli bir şarkı olursa kendini daha iyi hissedeceğini söyledi. Biz de daha sonra Ajda Pekkan'ın 'Hoşgör sen' şarkısına karar verdik. Yaklaşık 5 aydır çok iyi çalışıyoruz. Bu yıl iki parça istediler. Biz de Türk halk müziğimizin önemli eserlerinden biri olan 'Gesi bağlarını da çalıştık. Türkçe Olimpiyatları'nda çok iyi bir derece bekliyoruz'' dedi.

Alla'nın çok iyi bir öğrenci olduğunu, Türkiye ve Türkçeyi çok sevdiğini belirten Türkçe öğretmeni Ahmet Gülamoğlu ise, ''Ben Belarus'da Türkçe öğretmenliği yapıyorum. Alla ile 5-6 aydır Türkçe çalışıyoruz. Alla'nın okulunda Türkçe kursumuz var, orada tanıştık ve Türkçe öğretmeye devam ediyoruz. Olimpiyatlara gidebileceğini görünce çalışmalara başladık. Belarus, Türkçe Olimpiyatları'nda daha önce bir birinci çıkarmıştı, bu başarıyı tekrarlamak istiyoruz. Alla da bunu başaracak yetenekte. Ama ilk hedefimiz Alla'nın finallere kalması. İnşallah başarılı olacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

- İHSAN DİLEKCİ: ''TÜRKİYE'Yİ VE TÜRK İNSANINI TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ'' -

Belarus'un başkenti Minks'te merkezi bulunan, 'Dostluk Eğitim ve Kültür Vakfı'nın sorumlusu İhsan Dilekci ise, amaçlarının Türkiye'yi ve Türk insanını tanıtmak olduğunu söyledi.

Vakıf olarak kısıtlı imkânlarına rağmen önemli işler yaptıklarını belirterek, ''Türkçe eğitimi ve akşam kurslarımız var. Bu kurslarda 60'a yakın talebemiz var. Bunlar yetişkin insanlar. Aralarında Türklerle evli olan bayanlar, çalışanlar, Türkiye'yi sevenler, öğretmenler var. Bazıları da Türkiye'ye tatile gittiklerinde kullanmak istedikleri için Türkçe dersi alıyorlar. Üniversite bünyesinde ve orta dereceli bir okul bünyesinde Türkçe kursumuz var. Belaruslarda Türkçe öğrenme isteği fazla, bunun nedeni de ilişkilerin gelişmesi nedeniyle oluştu. Kursların dışında Türk kültürünü, dilini tanıtan organizasyonlarımız var. Yılbaşı, 23 Nisan, Kurban ve Ramazan Bayramları ile aşure günlerini tanıtmaya yönelik programlarımız var. Türkiye'yi ve Türk insanını tanıtmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Vakıf sorumlusu İhsan Dilekci, Türkçe Olimpiyatları'nda yarışacak olan Alla ile bu yılbaşında tanıştıklarını belirterek, ''Alla gerçekten çok yetenekli ve çalışkan bir öğrenci. Türkiye'yi ve Türkçeyi de seviyor. Biz de kendisine iki öğretmenimizi görevlendirdik. Sesi çok güzel, güzel şarkı söylüyor. Çalışmalar iyi gidiyor ve ümitliyiz, derece yapacağına inanıyorum.'' diye ifade etti.

- ALLA NADTOÇEVA: ''SÖYLEDİĞİM ŞARKILARI VE İCRATIMI BEĞENDİREREK BİRİNCİ OLMAK İSTİYORUM'' -

Nadtoçeva, okulundaki Türkçe öğretmeninin kendisine 'Dostluk Eğitim ve Kültür Vakfı'ndan bahsettiğini ve Türkçe Olimpiyatları olduğunu söylediğini belirterek, ''Bana bu olimpiyatlara katılıp katılmayacağımı sorduğunda ben de katılabilirim dedim. Dostluk organizasyonunu gördüm. Katılma kararı verdim ve çok mutluyum.'' dedi.

Alla, yarışmada 100'den fazla ülkeden gelecek arkadaşlarıyla tanışacak olmaktan büyük heyecan duyduğunu ve sabırsızlıkla beklediğini belirterek, ''Olimpiyatlar benim için aynı zamanda iyi bir pratik olacak. Ben zaten okulda zorunlu ders olan İngilizce dışında Türkçe, Polonya'ca ve Yunancayı da öğrenmeye çalışıyorum. Bu olimpiyatlar ve Türkiye'ye gitmek benim için iyi bir pratik olacak.'' diye konuştu.

Alla, daha önce Türkçe Olimpiyatları'nda Belarus adına birinci olan Ksenya ile dostluk derneğinde tanıştığını ama çok samimi olmadığını belirterek, ''Ben de birinci olmayı arzu ediyorum. Ancak öylesine bir birincilik değil de, söyleyeceğim şarkı ve türkünün herkes tarafından beğenilerek değerlendirilmesi ve birinci olmasını isterim. Kendiliğinden gelecek bir birincilik değil de icra edeceğim eserleri beğenmelerini ve icraatımı beğenerek birinci seçmelerini istiyorum.'' diye konuştu.

Alla, Türkçe şarkıları çok sevdiğini ve dinlediğini, Amerikalı ya da Avrupalı ünlü şarkıcıların yerine daha çok beğendiği Türk sanatçıları ve Türkçe şarkılar dinlediğini belirterek, ''Türkçe şarkıları çok sevdiğim ve dinlediğim için Türkçe Olimpiyatları'nda söyleyeceğim şarkıları okumak benim için zor olmadı. Çok iyi öğretmenler beni çalıştırdı. Ahmet Bey gramer, Rümeysa hanım da şarkı ve türkülerin vurgu ve söyleme şeklini çalıştırdı.'' şeklinde konuştu.

Alla, konuşmasının sonunda ise Türkçe olarak yaptığı açıklamada ise şunları söyledi; ''Benim adım Alla. Ben Belarusluyum. Ülkemizin başkenti Minks'te yaşıyorum. Olimpiyatlarda tabii ki birinci olmak istiyorum. Ben Türkiye'yi çok çok seviyorum, Türkçe öğreniyorum, ama iyi konuşamıyorum. Türkiye'ye selamlar.''

- RAİSA NADTOÇEVA: ''KIZIMIN YARIŞACAK OLMASINDAN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUM'' -

Alla'nın annesi Raisa Nadtoçeva ise, kızının böyle bir organizasyon için seçilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Kızına bu kararında destek olduğunu da belirten anne Nadtoçeva, ''Önceleri biraz endişemiz oldu, Türkiye'ye gidecek, bizim bilmediğimiz bir yerdi. Fakat daha sonra Dostluk Eğitim ve Kültür Vakfı'nda İhsan Dilekci beyle tanışınca bu tereddütlerimiz de gitti. Şimdi çok memnunuz ve kızımızın Türkiye'ye gitmesine gönül rahatlığı içinde olur dedik.'' dedi.

Anne Nadtoçeva, Türkiye'ye daha önce gitmediğini, kızının aracılığıyla Türkiye'ye gitmeyi arzuladığını belirterek, ''Misafirperver insanların bulunduğu bir ülke. Turizm yönünden çok gelişmiş bir ülke, gidip görmeyi çok isterim" diye ifade etti.

Kaynak: CHA