Alış veriş merkezleri karşısında çaresiz kalan esnafa Üskül'den lobi oluşturun nasihatı

Mersin Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Talat Dinçer, büyük alış merkezleri konusunda şikayette bulunduğu TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül'den nasihat aldı.

Alış veriş merkezleri karşısında çaresiz kalan esnafa Üskül'den lobi oluşturun nasihatı

Mersin Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Talat Dinçer, büyük alış merkezleri konusunda şikayette bulunduğu TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül'den nasihat aldı.

Başkan Dinçer, büyük alış veriş merkezlerinin esnafı zor durumda bıraktığını belirterek, Üskül'den yardım istedi. Üskül ise esnafında lobi oluşturarak baskı yapması gerektiğini söyledi.

Dinçer, "Baskı yapıyoruz ama sermayeyi geçemiyoruz sayın milletvekilim.Bize (tamam) deniliyor ama ardından sermayeyle yapılan görüşmede neler oluyorsa tasarı tekrar tozlu raflara kaldırılıyor." dedi.

Mersin'in son 15 yıldır aldığı yoğun göçle adeta işsizler ordusu oluşturduğuna dikkat çeken Dinçer, "Mersin'de işsizlik oranı yüzde 25'ler seviyesinde. Bu da beraberinde sosyal patlama endişesi getiriyor. Mersin'de yaşanan bu olumsuzlukların çözülebilmesi için yapılacak en önemli adım, Mersin'in kalkınmada öncelikli bölge kapsamına alınmasıdır. Şu acı ama gerçek, Mersin'in ücra köşesindeki köyler, güneydoğudan daha fazla mağdur durumda." diye konuştu.

İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül'ün Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer'e gerçekleştirdiği ziyarete damgasını alışveriş merkezleri ve onların finansörü sermaye vurdu.

Dinçer, Mersin'de alış veriş merkezi enflasyonu yaşandığını, Türkiye'nin hiçbir ilinde nüfusa oranla bu kadar çok alış veriş merkezi bulunmadığının altını çizdi.

Talat Dinçer, geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Form Türk'le birlikte kepenk indiren esnaf sayısında patlama olacağı endişesi yaşadıklarını söyledi.

Son 10 yıldır alış veriş merkezlerinin şehir dışına taşınması konusunda meclise getirilen yasa taslağının maalesef sermayeye takıldığına vurgulayan Dinçer, "Her ne yaptıksa sermayeyi geçemedik. Artık bıçak kemiğin içine girdi. Sermaye karşısında rekabet gücü olamayan esnafımız maalesef tükenme noktasına geldi. Sermayeye karşı her türlü desteği veren siyasilerimiz, konu esnaf olunca maalesef kaçak dövüşüyorlar" dedi.

Bunun üzerine Üskül, "Madem sermaye baskı yapıyor. Sizde baskı yapın" dedi. Üskül'ün bu cevabına Dinçer'in yanıtı anında geldi. "Zirve kuruluşumuz TESK'le birlikte baskı yapıyoruz sayın milletvekilim ama sermayeyi maalesef geçemiyoruz. Bizim baskımızda tamam cevabı alıyoruz, ancak bizden sonra sermayeyle görüşülüyor ve her ne oluyorsa, yasa tasarısı tekrar tozlu raflara kaldırılıyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA