Aliağa'daki Orman Yangını Kontrol Altına Alındı

Aliağa'daki Orman Yangını Kontrol Altına Alındı

İzmir'in Aliağa İlçesine Bağlı Bozköy Yakınlarında Saat 16.00 Sıralarında Çıkan Orman Yangını Havadan ve Karadan Yapılan Müdahalelerle Akşam Saatlerinde Kontrol Altına Alındı.

Aliağa'daki Orman Yangını Kontrol Altına Alındı

İzmir'in Aliağa ilçesine bağlı Bozköy yakınlarında saat 16.00 sıralarında çıkan orman yangını havadan ve karadan yapılan müdahalelerle akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

Yaklaşık 30 hektar ormanlık alan yanarken söndürme çalışmalarına Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra bölgedeki askeri birlikler de katıldı. Söndürma çalışmalarına katılan bazı işçiler dumandan etkilenirken bölgede hazır bulunan ambulanslarda müdahale yapıldı.

Bugün öğle saatlerinde Bozköy yakınlarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyürken yaklaşık 30 hektarlık kızılçam orman alanı yandı. Yangının büyümemesi için bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

Söndürme çalışmalarına başta Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri olmak üzere, Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı, 7. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı, Jandarma Komando Eğitim Tuğayı'ndan askeri birlikler, Devlet Su İşleri (DSİ), çevre il ve ilçelerden de tavkiye geldi.

Yangına havadan da 5 uçak ve 5 halikopterle müdahale edildi. Orman yangının akşam saatlerinde yangının kontrol altına alındığı belirtildi.

Yanan ormanlık alanın 1977 yılında yandığı için 1978'de tekrar ağaçlandırıldığı ve ağaçların ortalama yaşlarının 35 olduğu öğrenildi.

Kaynak: CHA