Ali Rıza Askari'nin Kayıplara Karışması

Ali Rıza Askari'nin Kayıplara Karışması

İran ve İsrail Arasındaki Gerginliklere Bu Sefer de Kayıp Diplomat Ali Rıza Askari Eklendi. İsrail Güvenlik Birimi Shin Bet, İran'ın Misilleme Yapma Endişesi Nedeniyle Tüm Dünya Büyükelçiliklerinde ve Konsolosluklarında Güvenlik Önlemlerinin Arttırıldığı Açıklamasında Bulundu.

Ali Rıza Askari'nin Kayıplara Karışması

İran ve İsrail arasındaki gerginliklere bu sefer de kayıp diplomat Ali Rıza Askari eklendi. İsrail güvenlik birimi Shin Bet, İran'ın misilleme yapma endişesi nedeniyle tüm dünya büyükelçiliklerinde ve konsolosluklarında güvenlik önlemlerinin arttırıldığı açıklamasında bulundu.

Türkiye'ye yaptığı özel gezi sırasında ortadan kaybolan İran eski savunma bakanı yardımcısı Ali Rıza Askari için İran, İnterpol'e başvurdu. Askari hakkında Mossad veya CIA tarafından kaçırıldığı ve bir batı ülkesine iltica etmiş olabileceği yolunda dünya basınında haberler yer alırken, İran Askari'nin kaçırılmış olduğunda ısrarlı.

İngiltere'de yayınlanan günlük bir gazetede, Askari'nin kayıp İsrail pilotu Ron Arad hakkında bilgi sahibi olduğu ileri sürülürken, bu gelişmeler sonrasında İsrail güvenlik birimlerinden Shin Bet bir açıklama yaptı. Açıklamada, Askari'nin kaybolması olayı sonrasında İran'ın herhangi bir İsrailli diplomatı kaçırarak misilleme yapmasından endişe edildiği ve bu nedenle tüm dünya büyükelçiliklerinde ve konsolosluklarında güvenlik önlemlerinin arttırıldığı duyuruldu.

Öte yandan İran hükümeti, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Askari'nin akıbeti konusunda Türkiye İçişleri Bakanlığı ile temasta olduklarını ve işbirliği yaptıklarını duyurdu.

(EU-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA