Ali Hamaney Haberleri

Ali Hamaney haber, Ali Hamaney son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ali Hamaney - 06.01.2021
İranlı sünni alim, ülkesindeki sünnilerin dini özgürlüklerinin kısıtlanmasını eleştirdi
İsmailzehi'ye ait internet sitesi "abdolhamid.net"e göre, adı geçen İranlı Sünni din adamı, ülke lideri Ali Hamaney'e hitaben yazdığı mektubunda, ülkedeki ehli sünnet mensuplarına ait camilere müdahale edilmesine tepki gösterdi.
Ali Hamaney - 06.01.2021
İran'da Azerbaycan Türkçesi sözlüğü hazırlanacak
Salihi, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Erdebil Temsilcisi Ayetullah Hasan Amuli'nin girişimiyle yıllar önce başlatılan ancak henüz sonuçlanmayan Azerbaycan Türkçesi Sözlüğü projesini "kalıcı ve görkemli bir kültür çalışması" olarak nitelendirdi.
Ali Hamaney - 06.01.2021
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın çalkantılı yılı
Süleymani suikastı 2020 yılındaki kritik olaylardan biri diğeri İran DMO Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastı oldu. Süleymani Irak'ı ziyareti sırasında ABD silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile Bağdat havaalanında öldürüldü. Aynı saldırıda onunla yakın işbirliği içindeki Irak Haşdi Şabi komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis de öldürüldü. Süleymani, İran'ın Ortadoğu politikalarının mimarı olan ve dini (ve dünyevi) lider Ayetullah Ali Hamaney'e doğrudan bağlıydı.
Ali Hamaney - 01.01.2021
İran'ın önde gelen din adamlarından Ayetullah Misbah Yezdi öldü
Humeyni'den sonra ülke liderliği koltuğuna oturan Ali Hamaney'le daha yakın ilişkiler kuran Yezdi, Hamaney tarafından 1991 yılında İmam Humeyni Eğitim ve Araştırma Enstitüsü'nün başına getirildi.
Ali Hamaney - 24.12.2020
ABD Büyükelçiliğine saldırıyla ilgili suçlamaları reddeden İran'dan Trump'ın tehdidine cevap Açıklaması
Londra merkezli Middle East Eye (MEE) internet sitesinin, 24 Kasım'da Irak'taki İran destekli silahlı milis grupların komutanlarına dayandırdığı haberinde, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in milis gruplara, Trump görevinden ayrılana kadar ABD'ye karşı eylemleri durdurma talimatı verdiği iddia edilmişti.
Ali Hamaney - 18.12.2020
Muhalif gazetecinin idamını eleştiren İranlı din adamından Hamaney'e ağır suçlama
İran'da reformcu kimliğiyle bilinen ülkenin önde gelen din adamlarından Ayetullah Mahmud Emced, rejim karşıtı gösterileri kışkırttığı gerekçesiyle idam edilen muhalif gazeteci Ruhullah Zem'i "şehit" olarak niteleyerek, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'i ağır ifadelerle eleştirdi.
Ali Hamaney - 16.12.2020
İran lideri Hamaney: "Düşmanlık Trump ABD'sine has değildir ve onun gitmesiyle sona ermez"
İran lideri Ali Hamaney, ABD'nin Tahran yönetimine olan düşmanlığının Donald Trump hükümetine has olmadığını ve onun gitmesiyle bunun sona ermeyeceğini söyledi.
Ali Hamaney - 15.12.2020
İranlı vekilden ülke yönetimine "Twitter" eleştirisi
Twitter ülkede yasak olmasına rağmen İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başta olmak üzere devletin üst düzey isimleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.
Ali Hamaney - 10.12.2020
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, yeniden iktidarı hedeflediğine dair mesajlar veriyor
Yargı Erki Başkanı'nın görevden alınması Ahmedinejad'ın önünü açtı Eski Yargı Erki Başkanı ve ülkenin son yıllardaki en nüfuzlu ailesinin üyelerinden Sadık Amuli Laricani'nin geçen yıl mart ayında İran lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından görevinden alınması ve Hamaney'den sonra ülkenin lideri olarak gösterilen isimlerden biri olan İbrahim Reisi'nin Yargı Erki Başkanı olarak atanmasıyla Ahmedinejad'a karşı yaklaşım da değişmeye başladı.
Ali Hamaney - 10.12.2020
Ahmedreza Celali: İran'da casuslukla suçlanıp idama mahkum edilen doktor
"Aslında her seyahatinden önce, ülkesine geri dönmenin güvenli olup olmadığını sorardım ve hep güvenli olduğunu söylerdi" diye ekliyor. Celali İran'da tutuklanınca, ailesi önce arkadaşları ve meslektaşlarına gerçeği söylemek istemiyor. Celali'nin bir trafik kazası geçirdiği ve hastanede olduğu için dönemediğini söylüyorlar. Böyle yaparlarsa Celali'nin daha çabuk serbest kalacağını düşünüyorlar. Ama bu olmayınca durumu açıklamaya karar veriyorlar. Profesör Lisa Kurland Celali'nin ölüme mahkum edildiğini duyduğunda "hayal bile edilemeyecek kadar büyük bir şok geçirdiğini" söylüyor. "İnsanlık için fark yaratmak isteyen biriydi. Doktorasını yaparken bilimsel araçlar ve metodolojiyi kullanıyor ama aynı zamanda bu bilimsel araçları İran halkına hizmet için de kullanmak istiyordu" diyor. Ahmedreza Celali'nin arkadaşları ve meslektaşları onun Avrupa ve İran'daki seminerlerde sunum yaparkenki fotoğraflarını paylaşıyor. Krolinska Enstitüsü'nden doçent Katarina Bohm ve doçent Veronica Lindstrom onunla aynı masayı paylaşmış. Ondan sık sık İran hakkında konuşan, bilgisini oradaki üniversitelerde paylaşmak ve siyasi koşullara rağmen halkına hizmet etmek istediğini anlatan "kibar, mütevazı ve dürüst biri" olarak bahsediyorlar. 75 Nobel ödülü sahibi açık mektup yazdı 2017 yılında 75 Nobel ödülü sahibi İranlı yetkililere hitaben kaleme aldıkları bir açık mektupta Ahmedreza Celali'nin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptılar. İki hafta önce ise bu kez 150 eski Nobel ödülü sahibi İran'ın dini lideri Ali Hamaney'e bir mektup yollayarak Celali'nin serbest bırakılması için müdahale etmesini istediler.
Ali Hamaney - 08.12.2020
İran, Hamaney'in öldüğüne dair iddiaları yalanladı
İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığı ile bilinen Mehdi Fazaeli, Hamaney'in öldüğüne ilişkin iddiaları yalanladı.
Ali Hamaney - 07.12.2020
İran "Hamaney'in sağlık durumunun kötü olduğu" iddialarını yalanladı
İran Devrimi Araştırma ve Kültür Kurumu Başkan Yardımcısı Mehdi Fezaeli, "ülke lideri Ali Hamaney'in sağlık durumunun kötü olduğu" iddialarını yalanladı.
Ali Hamaney - 07.12.2020
Son dakika haberi | İran, Hamaney'in öldüğüne dair iddiaları yalanladı
Son dakika haberleri: İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığı ile bilinen Mehdi Fazaeli, Hamaney'in öldüğüne ilişkin iddiaları yalanladı.
Ali Hamaney - 02.12.2020
İran'da Fahrizade suikastı sonrası nükleer anlaşma tartışmaları yeniden alevlendi
Her ne kadar ülke lideri Ali Hamaney'in oluru ve Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin onayı olmadan Meclisin aldığı bu tür kararların bir önemi olmasa da ülkedeki muhafazakarların tepkisini göstermesi açısından değerlendirilebilir.
Ali Hamaney - 01.12.2020
İran meclisi nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını öngören tasarıyı kabul etti
İranlı milletvekilleri tasarının kabul edilmesinin ardından "Kahrolsun Amerika", "Kahrolsun İsrail", "Şehitlik iftiharımızdır" ve "Damarlarımızdaki kan liderimize (İran lideri Ayetullah Ali Hamaney) bir armağandır" şeklinde sloganlar attı.
Ali Hamaney - 30.11.2020
Son dakika haberi: İranlı nükleer fizikçinin öldürülmesi sonrası Ruhani hükümetini iç ve dış politikada neler bekliyor?
İran siyasetinde muhafazakarların eli güçlendi İran lideri Ali Hamaney, Barack Obama döneminde nükleer müzakereler sırasında bir taraftan İran'ın müzakere heyetini destekliyor, diğer taraftan da ABD'ye güven olmayacağı uyarısında bulunuyordu.
Ali Hamaney - 30.11.2020
Fahrizade suikastı ve İran'ın kritik tercihi
Gerek İranlı yöneticilerin açıklamaları gerekse uluslararası aktörlerin tepkileri, Fahrizade suikastının arkasında İsrail'in olduğu konusunda mutabık olunduğunu gösteriyor. İran dini lideri Ali Hamaney, olayın faillerini "vahşiler ve kiralık katiller" diye nitelerken Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami doğrudan İsrail'i sorumlu tuttular.
Ali Hamaney - 28.11.2020
İranlı nükleer bilimci Fahrizade suikastı "İsrail'in İran'daki faaliyetlerini" yeniden gündeme getirdi
Associated Press'e konuşan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in askeri danışmanı ve eski Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan da Natanz Nükleer Merkezi'ndeki patlamayı "endüstriyel sabotaj" olarak niteleyerek olayda İsrail'in rolüne işaret etti.
Ali Hamaney - 28.11.2020
İran lideri Hamaney: "Failler ve azmettiriciler kesin olarak cezalandırılmalıdır"
İran lideri Ali Hamaney, İran'ın nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesiyle ilgili, "Failler ve azmettiriciler kesin olarak cezalandırılmalıdır.
Ali Hamaney - 28.11.2020
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "İsrail'in tuzağına düşmeyeceğiz, suikasta uygun zamanda yanıt vereceğiz"
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Irak'taki İran destekli milis gruplara, Trump görevinden ayrılana kadar ABD'ye karşı eylemleri durdurma talimatı verdiği iddia edilmişti.
Ali Hamaney - 28.11.2020
İran'da Fahrizade suikastının ardından muhafazakar gazetelerde "intikam" manşetleri öne çıktı
İran lideri Ali Hamaney'in genel yayın yönetmenini atadığı, devletin resmi gazetesi Keyhan da "Göze karşılık göz, siyonistler beklesin" manşetiyle çıktı.
Ali Hamaney - 25.11.2020
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD ile sorunların çözümü çok kolay"
Hamaney, ABD ile müzakerelere sıcak bakmıyor İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise dün Cumhurbaşkanı Ruhani liderliğindeki Ekonomik Koordinasyon Yüksek Konseyi üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Biden döneminde ABD ile müzakerelere sıcak bakmadığını belirtmişti.
Ali Hamaney - 24.11.2020
Son dakika haberleri: İran'ın Irak'taki milislere "Trump gidene kadar ABD'ye yönelik saldırıları durdurma talimatı verdiği" iddia edildi
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, Washington yönetiminden gelen tehditler üzerine geçen ay Irak'taki ABD üslerine saldırıların durdurulması talimatı verdiği ancak geçen hafta Bağdat'taki Yeşil Bölge'ye düzenlenen füze saldırılarının İran'ı endişelendirdiği ileri sürüldü.
Ali Hamaney - 24.11.2020
İran lideri Hamaney: "Müzakereler sonuç vermedi, yaptırımları etkisiz hale getirebiliriz"
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptırımların kaldırılması için bir kez müzakere etmeyi denediklerini ancak sonuç alamadıklarını bu nedenle müzakere yerine yaptırımları etkisiz hale getirmeye çalışacaklarını söyledi.
Ali Hamaney - 24.11.2020
Son dakika haberleri! Hamaney'in Askeri Danışmanı Dehkan, Cumhurbaşkanlığına aday
Edinilen son dakika haberine göre İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in askeri danışmanı ve eski Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, 2021 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını duyurdu.
Ali Hamaney - 19.11.2020
SETA DC'de "Bölgesel Güçlerin Dağlık Karabağ Politikaları" masaya yatırıldı
İran'da Türklerin yoğunlukla yaşadığı bölgede hem yeni hem de eski nesilin Karabağ konusunda hassasiyete sahip olduğunun altını çizen Başar, "İran Dini Lideri Ali Hamaney'in bölgedeki temsilcileri halktaki canlılığı görünce, Hamaney Azerbaycan'ın yanında bir söylem takındı.
Ali Hamaney - 11.11.2020
Pakistan ve İran Avrupa'da yükselen İslamofobi eğiliminden endişeli
Kureyşi ayrıca İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'e de "baskı altındaki" Keşmirlilerin mücadelesine destek verdiği için teşekkür etti.
Ali Hamaney - 10.11.2020
İran'da 157'si rejime karşı işlenen suçlardan hüküm giyen 2 bin 301 mahkumun cezası affedildi
Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi'nin sunduğu, 3 bin 780 mahkumun cezalarında indirim ve af öngören teklifin, ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından kabul edildiğini aktaran İsmaili, "Bu kapsamda önceki yıllardaki protesto gösterilerinde rejime karşı propaganda yapmak, komplo kurmak ve izinsiz gösterilere katılmak suçlarından hüküm giyen 157 kişi de dahil olmak üzere 2 bin 301 mahkum serbest bırakıldı.
Ali Hamaney - 09.11.2020
ABD başkanlık seçimlerinin İran iç dengelerine etkisi
Ülke içinde hem devlet hem toplum nezdinde yaşanan bu yoğun atmosfere denk gelen ABD seçimleri, yukarıda da belirtildiği üzere, İran devlet adamlarının açıklamalarının aksine, geniş bir kitle tarafından yakından takip edildi. Devrim Rehberi Ali Hamaney'in "Kim seçilirse seçilsin siyasetimizde bir değişiklik meydana gelmeyecektir" vurgusu İran'ın ne savaş ne müzakere stratejisini sürdürmeye kararlı olduğunu gösterse de, Biden'ın maksimum baskı politikasından vazgeçmesi durumunda, İran da bu stratejisini gözden geçirecektir.
Ali Hamaney - 05.11.2020
Hamaney'in Karabağ açıklaması nasıl okunmalı?
İkinci ayına giren Karabağ çatışmaları Azerbaycan'ın ilerlemesiyle devam ediyor. Azerbaycan ordusu savaş meydanında ciddi bir başarı elde ediyor ve özellikle güneyde, kayda değer ölçüdeki toprağını yasal bir şekilde işgalden kurtarmış durumda. Sahada elde ettiği kazanımları garantiye alan diplomatik bir tutum da izleyen Azerbaycan, tüm baskılara rağmen başarılı bir duruş sergiliyor. Çatışmalar önceki yılların aksine kısa süreli olmayıp Azerbaycan hesabına ciddi kazanımlarla devam edince, Rusya kadar İran'ın tutumu da, Ermenistan'ı kurtarmak adına atacağı adımlar da merak konusu oldu. İran Karabağ ile ilgili diplomasi meydanına girmekte gecikmesini Bakü, Moskova, Erivan ve Ankara'ya özel elçi göndererek telafi etmeye çalışsa da, anlaşılan bir türlü dikkate alınmayı başaramadı. Bu noktada, Tahran'ın Karabağ konusunda özellikle ilk haftalarda yaşadığı kafa karışıklığı ve yanlış hesapları gündeme geldi. Zaman ilerledikçe (önceki tavrının tersine olacak şekilde) Azerbaycan'dan yana tavır alarak söylem değişikliğine gitmesi, İran'ın konumunu uzaktan anlamayı zorlaştırıyordu ki İran lideri Ali Hamaney'in 3 Kasım'da suskunluğuna son vererek yaptığı açıklama tablonun netleşmesine yardımcı oldu, İran'ın bundan sonraki tutumunu anlamayı kolaylaştırdı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ali Hamaney Haberleri | Ali Hamaney Kimdir - Haberler - Sayfa 2 - Ali Hamaney haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Ali Hamaney kimdir, hayatı ve biyografisi. İran: ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi yeterli değil yaptırımları kaldırması gerekir.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 15.4.2021 09:15:05. #1.16#

title