Ali Baba ve 40" Operası İlk Kez Sahnelendi

Ali Baba ve 40" Operası İlk Kez Sahnelendi

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) sanatçıları, bestesi Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada'ya ait iki perdelik "Ali Baba ve 40" operasının ilk gösterimiyle sanatseverlerin karşısına çıktı.

Ali Baba ve 40

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) sanatçıları, bestesi Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada'ya ait iki perdelik "Ali Baba ve 40" operasının ilk gösterimiyle sanatseverlerin karşısına çıktı.

Haşim İşcan Opera Sahnesi'nde, daha önce "Ali Baba ve 40 Haramiler" olarak sahneye konulan eser bu kez "Ali Baba ve 40" adıyla sanatseverlerle buluşturuldu.

Librettosunu Tarık Günersel'in yazdığı eserin yönetmenliğini ise Ankara Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Mehmet Yılmaz üstlendi.

"Ali Baba ve 40" operası, 1991 yılından bu yana Türkiye'deki tüm operalar tarafından Türkçe olarak sahnelenmiş, dünya opera evleri repertuvarına girmiş ilk Türk operası özelliğine sahip bulunuyor.

Eserin orkestra şefliğini Caner Ruhselman, koro şefliğini Mahir Seyrek, dekor tasarımını İsmail Dede, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, koreografisini Kürşat Kılıç ve ışık tasarımını Fuat Gök yaptı.

Opera, 31 Mart, 4, 7, 9  ve 11 Nisan olmak üzere 5 kez daha Haşim İşcan Opera Sahnesi'nde sahnelenecek.