Alex, Şampiyonluğa Konsantre Oldu

Fenerbahçe'nin Brezilyalı Yıldızı Alex, Şampiyonluk Yolunda 4 Puanlık Avantajlarının Bulunduğunu Belirterek, "Her Maç Ayrı Bir Final. Evimizde Oynayacağımız Maçları Bu Yarışta Avantaj Olarak Görüyorum. Benim de Tek Hedefim ve Tek Konsantre Olduğum Şey Şampiyonluk" Dedi.

Alex, Şampiyonluğa Konsantre Oldu

Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Alex, şampiyonluk yolunda 4 puanlık avantajlarının bulunduğunu belirterek, "Her maç ayrı bir final. Evimizde oynayacağımız maçları bu yarışta avantaj olarak görüyorum. Benim de tek hedefim ve tek konsantre olduğum şey şampiyonluk" dedi.

FB TV'ye açıklamalarda bulunan Brezilyalı yıldız Alex, ligde kalan her maçın ayrı bir final niteliğinde olduğunu söyleyerek, "Şu anda 4 puanlık avantajımız var. Bence maç maç gitmeliyiz, her maç ayrı bir final. Evimizde oynayacağımız Denizlispor maçı var. Bu maçı kesinlikle kazanmalıyız. Bu maçtan galip ayrılırsak Beşiktaş'ın Sivasspor ile oynayacağı maça bakacağız. Ondan sonra gözler tamamen ligdeki derbi maça dönecek. Evimizde oynayacağımız maçları bu yarışta avantaj olarak görüyorum. Benim de tek

hedefim ve tek konsantre olduğum şey şampiyonluk" diye konuştu.

Geçen sezon son maçta kaybedilen şampiyonluğun hatırlatılması üzerine Alex, "Benim görüşüme göre biz şampiyonluğu Denizlispor maçında kaybetmedik. Sezon içerisinde yaptığımız maçlardaki hatalarda kaybettik. Mesela kendi evimizde oynadığımız ve galibiyetle ayrılamadığımız Diyarbakırspor ve Çaykur Rizespor maçları var. Bu tür maçlardaki puan kayıpları şampiyonluğu kaybetmemize yol açtı. Denizlispor maçı son maç olduğu ve şampiyonluk kılpayı kaçırıldığı için hatırlanıyor ve kötü olarak anılıyor. Bence biz,

daha önceki, özellikle kendi evimizde kazanamadığımız maçlarda kaybettik şampiyonluğu" ifadelerini kullandı.

Brezilyalı futbolcu, 'Bu sezon için sana göre en kritik maç kaybı, puan kaybı hangisi ?' sorusuna ise, "Kendi evimizde Sivasspor ve Vestel Manisaspor karşısında aldığımız beraberlikler. Bu maçlardan bir tanesini kazanabilseydik çok daha farklı olabilirdi bence. Benim görüşüme göre puan kaybetmemeliydik bu maçlarda. Ancak hala ligin bitimine 5 hafta var ve avantaj bizde. Bundan sonra kaybetmediğimiz sürece avantaj bizde" şeklinde cevap verdi.

Bu sezon Anadolu takımlarının daha güçlenmiş olarak karşılarına çıktığını kaydeden Alex, "Özellikle üst sıradaki takımlara karşı daha iyi mücadele sergiliyorlar. Büyük takımlar da puan vermedikleri maçlarda bu sezon puan verdiler ve bekledikleri oyunu sergileyemediler. Büyük takımların puan vermeleri bu durumu doğurdu diye düşünüyorum" dedi.

Brezilyalı futbolcu, 'Ligde futbol kalitesi düştü mü?' sorusuna ise, "Teknik futbol olarak kalitenin düştüğünü düşünüyorum. Dünyadaki futbolda da böyle. Futbolun artık teknik kısmı bir kenara bırakılarak, futbolcuların markasyon, taktiksel ve fizik gücü ön plana çıkmaya başladı. Dünya Kupası'nı örnek alabiliriz. Teknik gördüğümüz oyuncular fazla ön plana çıkamadı, başarılı olamadı, beklenen performansı sergileyemedi. Türkiye için de teknik olarak kalitenin düştüğünü söyleyebiliriz. Bu konu hakkında

değişik kişilerin görüşleri de önemli. Çünkü futbol içerisinde çok değişik kültürlerde insanlar olduğu için herkesin fikri daha farklı olabilir. Güney Amerika'daki futbola alışkın olduğum için futbolu farklı görüyorum. Bana dünya üzerindeki futbol güzel görünmeyebilir, ama diğer ülkelerdeki insanlar için güzel gözükebilir. Çok fazla kültürleri barındırması futbolun güzelliğidir" cevabını verdi.

"TÜRKİYE KUPASI'NDA FİNAL OYNAYACAĞIZ"

3 senedir Fenerbahçe formasını giydiğini hatırlatan Alex, "Bu yıllar içinde en karışık geçen sezon bana göre bu sene. Bunda 100. yılında çok etkisi var. Dışarıda çok fazla yalan haber çıkıyor. Bu da insanları ve düşüncelerini etkiliyor. Kafamıza takmamaya çalışsak da, bir şekilde olanlardan haberimiz oluyor. Öncelikle Perşembe günü Beşiktaş ile bir kupa maçı oynayacağız. Bu turu geçecek güce ve potansiyele sahibiz. Kupada final oynayacağız, takım olarak buna inanıyoruz. Ligde de 5 maçın fikstürüne

bakmaktansa, maçlarımıza tek tek bakıp, teker teker kazanarak yola devam etmeliyiz. Takım da, ben de şampiyonluğa ulaşacağımıza inanıyoruz. İki hedefe de yakınız ve iki hedefe de ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Brezilyalı futbolcu, Fenerbahçe'nin UEFA Kupası'nda AZ Alkmaar'a iki maçta da yenilmeden elenmelerinin hatırlatılması üzerine, "Bu konu hakkında kendi evimizde 3 gol yemekle en büyük hatayı yaptığımızı düşünüyorum. Hollanda ekibi de gerçekten kaliteli futbolculardan kurulmuş, futbol görüşleri üst düzey bir ekipti. Herkes bizim deplasmanda oynadığımız maçta, son dakikada yediğimiz golü konuşuyor. Bence, kendi evimizde 3 gol yemeseydik sonuç farklı olur ve bu gol konuşulmazdı" ifadelerini kullandı.

'Fenerbahçe, AZ Alkmaar'a elenmese UEFA Kupası'nda final oynayabilir miydi ?' sorusuna Alex, "AZ Alkmaar ile oynadığımız ikinci maçtan sonra çok üzüldüm. Ben kariyerim boyunca, bütün takımlarla katıldığım lig ve kupalarda, hayatım boyunca her zaman en tepede oynamaya alışmış bir insanım. İkinci maçta çok güzel oynamıştık. Antrenmanlarda sürekli çalıştığımız duran toplardan bir gol yiyip elenmek beni yaraladı ve çok üzdü. Bizim yediğimiz gol çalıştığımız bir gol. Gol yememeyi istediğimiz bir golü yedik,

bu üzüntümüzü artırdı. Fakat eğer bu turu geçseydik, finale gidebilir miydik, bu zor bir zoru. Alkmaar bizi eledikten sonra da ben daha ileri gideceğine inanıyordum ama Werder Bremen'e elendiler" dedi.

"AZ ALKMAAR MAÇINDAKİ TEPKİ BENİ ÜZDÜ"

Brezilyalı futbolcu, AZ Alkmaar maçında taraftarların kendisini protesto etmesinin hatırlatılması üzerine, "Ben bu tepkiden sonra kırıldım ve üzüldüm açıkçası. Neden ıslıklandığımı, yuhalandığımı anlamamıştım. Genelde olumsuz tepkilerde bir sebep olmalı. Ben hala bunun sebebini anlamadım. Taraftarımızdır, haklıdır. Para veriyor, çile çekiyor ve fedakarlık yapıyor. Onlar her zaman iyi oyun ve iyi sonuç ister. Buna hak veriyorum, ama tepkinin neden bana olduğunu anlamadım" şeklinde konuştu.

'Başkan Aziz Yıldırım'ın bir sonraki maçta televizyonlara da yansıyan alkışlı desteğini gördüğünde neler hissettin, neler düşündün?' sorusuna ise Alex, "Ben bu görüntüleri gördüm. Bunları gördükten sonra çok fazla mutlu oldum. Bu görüntüler, başkanımızın bana insan olarak saygısını, dahası yaptığım işe duyduğu saygıyı gösteriyordu. Ben ilk geldiğim günden beri, her ne kadar doğuştan Fenerbahçeli olanlar gibi olamasam da, Fenerbahçe'nin bir parçası gibi olmaya çalışıyorum, böyle hissetmek istiyorum.

Fenerbahçeli olmanın ne olduğunu daha iyi kavramayı hedefliyorum. Ve 3 yıldır bu yolda uzun yol kat ettiğime inanıyorum. Başkanımızın o hareketinde, yönetimin ve taraftarımızın düşüncelerini kavrama çalışmalarıma, başkanımızın gösterdiği saygıyı gördüm. Bundan dolayı mutluluğum daha da arttı" şeklinde cevap verdi.

Sözleşmesinin uzatılmaması nedeniyle performansının düştüğü eleştirileri konusunda ise Alex, "O dönemde takım olarak kötü bir dönem geçirdik. Benim futbolum da takımın seviyesindeydi. Hiçbir zaman bir futbolcu takımın seviyesinin çok üzerinde futbol oynamaz. Özellikle bir de Antalya kampında sakat olmam, Antalya kampındaki çalışmalara katılamamam da beni çok fazla etkiledi. Kesinlikle kontratım ile ilgisi yoktu. O maçlardan sonra gördük ki; ben dahil takım da bir çıkışa geçti. Şu anda hala kontratım ile

ilgili çözümlenmiş bir şey yok. E?er öyle olsa şimdi de kötü olurdum. Ben Fenerbahçe'nin futbolcusuyum. 5 hafta sonra sonuna lig bitiyor ve ligin sonuna kadar her şeyi yapmam gerekiyor. Çünkü son güne kadar Fenerbahçe'nin oyuncusuyum" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'de kalmak istediğini vurgulayan Alex, "Ben başarımızla yaptığımız görüşmelerde de, menajerime de önümüzdeki yıllarda Fenerbahçe'de kalıp başarılı olmak istediğimi söyledim. Eğer iki tarafın isteğiyle kalınıyorsa, benim gönlüm kesinlikle kalmaktan yana. O zaman kesinlikle kalacağımı düşünüyorum" dedi.

Başka kulüplerden transfer teklifleri aldığını, ancak kendisinin Fenerbahçe'de kalmak istediğini kaydeden Alex, "Baktığımızda bu kulüp isimlerini söylemek gereksiz spekülasyon olur. Çok net bir şekilde tekrarlamak istiyorum, öncelik Fenerbahçe. Fenerbahçe'de kalmak istiyorum. Eğer anlaşamazsak başka kulüpleri düşünebilirim. Hedefimiz var, şampiyon olmak istiyoruz ve inşallah da olacağız. Başkanımız ve yönetimimize anlattım. Burada kalmak istiyorum. Olmazsa nasıl Fenerbahçe yoluna devam ediyorsa ben de

yoluma devam edeceğim" diye konuştu.

Fenerbahçe'nin 100. yıl kadrosunda olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirten Alex, "Şampiyonluklara da ulaşabilir ve bu başarının da içinde olursam mutluluğum daha da artacak. Camiamızla, taraftarımızla şampiyonluklar yaşayıp birlikte daha da mutlu olacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

'Gol krallığı için bir iddian var mı ?' sorusuna Alex, "Benim için önemli olan bu sene şampiyon olmak. Şu anda 17 golüm var ve bu sayı 17'de kalabilir. Benim için şampiyon olmak çok önemli, gol sayısı önemli değil" dedi.

"KARARLAR DÜZGÜN VERİLMELİ, SONUÇLARI ETKİLEMEMELİ"

Kalan 5 haftada kararların, lehlerine, aleyhlerine de olabileceğini, ama düzgün verilmesini, sonuçların haksız yere atıldı. Alex, yeni transferler Edu, Lugano, Kezman ve Deivid için ise, "Yeni gelen bütün futbolcularımız birbirinden kaliteli. Edu ve Lugano hakkında çok konuşmaya gerek yok. Harika bir ikili oldular ve takıma faydalarını hep birlikte görüyoruz. Kezman mücadelesiyle takıma çok katkı sağlıyor. Galibiyetlerde büyük katkısı var. Devid'i ise şanssız görüyorum. Onun alışkın olduğu pozisyonda

oynamadığını gördük bu sezon. Alışkın olduğu pozisyonda oynamadığı için verimli olamadığını düşünüyorum. Bana göre Brezilya futbolunun yetiştirdiği en iyi golcülerden biri. Bu 4 oyuncumuz da, son 5 hafta da takıma büyük katkılar sağlayabilecek oyuncular" ifadelerini kullandı.

Zico'nun başarılı olduğunu düşündüğünü dile getiren Alex, "Zico konusundaki görüşleri iki bölüme ayırmak gerekir. Zico, her zaman söylediğim gibi benim hayatımdaki en büyük idolümdür. Kendisini futbol oynarken görmüş insanlar da bana hak vereceklerdir. Yaptıklarıyla, Flamengo, Brezilya milli takımı ile yaptıklarıyla ismini hak ediyor. Benim de gördüğüm en büyük idoldür. Bu onun futbolcu halidir. Zico, şu anda ise bir teknik direktör. Çok büyük zorlukları var. Geçen sene son maçta şampiyon olarak

ayrılamamış bir kulübün başında ve 100. yılda büyük hedeflerle göreve geldi. Kulüp bazında bu kadar büyük yönettiği ilk takım da Fenerbahçe. Zico'nun teknik direktör olarak başarısına baktığımızda kupada yarı finaldeyiz. Ligde son 5 haftaya 4 puan önde lider girdik. Bu kadar zorluklara rağmen Zico'nun şu ana kadarki başarısının göstergesidir bu bana göre" dedi.

Beşiktaş ile oynanan ilk kupa maçında yedek soyunacağı öğrendiğinde üzüldüğünü belirten Alex, "Oynamayacağımı öğrendiğimde üzülmüştüm. Her futbolcu gibi sahada olmak istersiniz. Zico, Kezman ve beni çağırıp bize yedek kulübesinde olacağımızı söyledi. Biz de takımın içinde olmak isterdik, üzüldük. Ama oldu bitti, maçı 1-0 kaybettik. Şimdi rövanş var ve durumu tamamen tersine çevirmeye çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş maçında tek düşüncelerinin turu geçmek olduğunu kaydeden Alex, "Benim için önemli olan turu geçmek ve 2 farklı skoru almak. Yapacağımız antrenmanlarda Zico bize taktiği aktaracak. Biz de en iyi şekilde sahaya bunu aktarmaya çalışacağız. Tur atlamak için 2 farkı yakalamak gerekiyor. Ancak bunun için de önce 1-0'ı yakalamalıyız. Maç 1-0 olmadan 2-0 olmaz, ya da ilk gol atılmadan ikinci gol atılamaz. Önce amaç bu olmalı. 1 golden sonra da kontrollü oynamalıyız. Karşı tarafta da tecrübeli bir rakip

var, iyi bir kadro var. Tedbirli oynamalıyız" diye konuştu.

Özel yaşamı ile ilgili sorulara da cevap veren Alex, 'Türkçe'yi öğrenebildin mi?' sorusuna, Türkçe olarak 'Çok az' cevabını verdi. Alex, "Fenerbahçe, şampiyon olacak mı ?" sorusunu da, yine Türkçe, "İnşallah Fenerbahçe şampiyon" cümlelerini kullanarak yanıtladı. Fenerbahçe için gelecek 2 haftanın çok önemli olduğunun altını çizen Alex, "Önümüzdeki 2 hafta bizim için çok önemli. Kupa maçı ve daha sonraki Denizlispor maçlarından en iyi skorlarla ayrılıp kendimizi rahatlatmak istiyoruz" diyerek

açıklamalarını tamamladı.

(İY-İY-MEF-S)