Alevi Örgütleri: "Saldırı Birlikte Yaşama Kültürüne Yapılmıştır"

Alevi Örgütleri: "Saldırı Birlikte Yaşama Kültürüne Yapılmıştır"

Gazeteci Hrant Dink'in Öldürülmesinin Yankıları Sürüyor. Olayla İlgili Açıklamalar Sürerken Alevi Örgütlerinden de Saldırıya Sert Tepki Geldi.

Alevi Örgütleri:

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin yankıları sürüyor. Olayla ilgili açıklamalar sürerken Alevi örgütlerinden de saldırıya sert tepki geldi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun (AABK) yaptığı ortak açıklamada, "Hrand Dink'e sıkılan kurşunlar bir arada yaşama kültürüne sıkılmıştır! Bu saldırı aynı zamanda demokrasiye ve Türkiye'ye yapılmıştır!" dendi.

Açıklamada, Hrant Dink'in Türkiye'de bir arada yaşama kültürünün, düşünce özgürlüğünün en önemli seslerinden biri olduğu belirtilirken öldürülen gazetecinin demokratik, eşit ve özgür koşullarda bir arada yaşama isteği karşısında 301. maddeden yargılanmış ve linç kültürünün hedefi haline getirildiği kaydedildi.

AABK Genel Başkanı Selahattin Özel ve AABK Genel Başkanı Turgut Öker imzasını taşıyan kınama metninde şu görüşler dile getirildi:

"Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi sürecin ve seçimlere endeksli olarak yükseltilen ırkçılıkla beslenen etnik milliyetçiliğin son dönemlerde giderek tırmandırılmasının bu saldırı ile bağlantısı vardır. Farklı olanı reddetme, ötekini aşağılama üzerine kurulu tekçi yaklaşımların bu saldırı ile doğrudan bağlantısı vardır. Bu anlamıyla Hrant Dink'e yapılan saldırı aynı zamanda Anadolu topraklarında yüzyıllara yayılan bir arada yaşama kültürüne de yapılmıştır." (ANKA)

Kaynak: ANKA