Alevi Dernekleri İzmit'te Buluştu

Alevi Dernekleri İzmit'te Buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Cem Vakfı ve Cem Evleri ile Organize Ettiği ve Binlerce Alevinin Bir Araya Geldiği 'Sevgide Bulaşalım' İsimli Program, Türkiye'de İlk Defa Alevi Derneklerini Bir Araya Getirdi.

Alevi Dernekleri İzmit'te Buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Cem Vakfı ve Cem Evleri ile organize ettiği ve binlerce alevinin bir araya geldiği 'Sevgide bulaşalım' isimli program, Türkiye'de ilk defa alevi derneklerini bir araya getirdi.

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleşen programa, Cem Vakfı Genel Başkanı izzettin Doğan, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Rıza Uğurlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Celalettin Özdal, alevi derneklerinin başkanlarıyla binlerce kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, "Hepimiz kardeşiz. Bizler Peygamberin kutlu mesajını duyduğumuzdan beri kardeşiz. Dünyada zulüm ve savaşların bitmesi için çaba sarf etmeliyiz. Bizim medeniyetimizin kökünde sevgi vardır" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan da, çok önemli ve güzel bir programda bir araya geldiklerini, ehlibeyt sevgisinin insanları birleştirdiğini belirterek, sevgi ve kardeşliğe bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Alevilerin böylesine büyük bir programı gerçekleştirecek bir Cem Evleri bile olmadığını belirten Doğan, "İnşallah bundan sonraki programları cem evinde düzenleriz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sema gösterisi yapılıp, dualar okundu. Sanatçı Zeynel Aba'nın deyişleri ve birlik semahları programa renk kattı. Hazreti Hüseyin için mersiyelerin ve ağıtların okunduğu sırada salondakiler gözyaşlarını tutamadı. Programın sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aşure dağıtımı sırasında izdiham yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve İzzettin Doğan aşure izdihamı nedeniyle Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi'nden güçlükle çıkabildi.

(GA-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA