Alaşehir Ekg Sıcak Su Patlamaları Devam Ediyor

Alaşehir Ekg Sıcak Su Patlamaları Devam Ediyor

Manisa'nın Alaşehir İlçesi'ne bağlı Alkan Köyü'nde özel bir firmanın yaptığı jeotermal çalışmaları sırasında meydana gelen patlamalar, iki haftadır bir türlü önlenemedi.

Alaşehir Ekg Sıcak Su Patlamaları Devam Ediyor

Manisa'nın Alaşehir İlçesi'ne bağlı Alkan Köyü'nde özel bir firmanın yaptığı jeotermal çalışmaları sırasında meydana gelen patlamalar, iki haftadır bir türlü önlenemedi. Amerika'dan gelen uzmanlar da henüz bir çözüm bulamazken, sondaj kuyusu yanında 5'inci patlama meydana geldi, ardından da sıcak su fışkırmaya başladı. Şans eseri bölgede kimsenin bulunması olası faciayı önledi.

Alaşehir İlçesi'ne bağlı Alkan Köyü Muratlar Mevkii'nde, özel bir firmanın yaptığı jeotermal çalışmaları sırasında yaklaşık 2 hafta önce başlayan patlamalara, bugün saat 15.30 sıralarında bir yenisi daha eklendi. Köylüleri uykusuz bırakan patlamaların ardından metrelerce yükseğe fışkıran sıcak sular nedeniyle bir bağ ve meyve ağacı da zarar gördü. Jeotermal çalışması yapan firmanın Amerika'dan getirttiği uzman ekip de sorunu henüz çözemedi. Patlamaların önlenmesi ve basıncın düşürülmesi için Piyadeler 1 ile 2 kuyularından kontrollü olarak gaz salınımı yapılıyor. Her patlamının ardından bir saniyede yaklaşık 810 litre sıcak su yüzeye çıkarken, köylüler büyük panik yaşıyor. Sondaj kuyusunun hemen yanında meydana gelen 5'inci patlamada ise şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Olay sırasında, çevrede kimsenin bulunmaması olası faciayı önledi. İncelemede bulunmak üzere bölgeye gelen Alaşehir Kaymakamı Musa Uslan, 'Patlamalar ne yazık ki devam ediyor. Bugün Maden Tetkik Arama Müdürlüğü'nde görevli üç teknik eleman geldi. Teknik elemanlarla görüştük. Çözüm üretebileceklerini söylediler. Tabiki çevre köylülerimiz ve üreticilerimiz mağdur oldu. Can kaybı olmaması tek tesellimiz. Patlamaları durdurma çalışmalarımız sürüyor. Üreticilerimiz asla mağdur edilmeyecek. Biraz sabırlı olsunlar ve bölgeye mümkün olduğu kadar yaklaşmasınlarö dedi.