Alaşehir'deki Dolu Yağışı Kiraz Bahçelerini Vurdu

Alaşehir'deki Dolu Yağışı Kiraz Bahçelerini Vurdu

Manisa'nın Alaşehir İlçesinde Dün Akşam Saatlerinde Etkili Olan Dolu Yağışı Kiraz Bahçeleri ve Üzüm Bağlarını Vurdu.

Alaşehir'deki Dolu Yağışı Kiraz Bahçelerini Vurdu

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde dün akşam saatlerinde etkili olan dolu yağışı kiraz bahçeleri ve üzüm bağlarını vurdu.

Çarıkbozdağ, Bahçeli, Bahadır köylerinde kirazları, Belenyaka, Şahyar, Delemenler köylerinde ise bağları vuran dolu yağışı yaklaşık yüzde 70-80 oranında zarar verdi.

Alaşehir Bahçeli Köyü Muhtarı Hüseyin Türkyılmaz, aniden bastıran dolu yağışının 15-20 dakika sürdüğünü ifade ederek, "Bir anda çevremiz kar yağmış gibi bembeyaz oldu. Olgunlaşmamış kirazlar yerle bir oldu. Kiraz bahçelerimizi sigorta yaptırmamıştık. İlçe Tarım Müdürlüğü'ne müracat ettik. Sigorta şirketlerinin tesbit edebileceğini, kendilerinin böyle bir yetkisi olmadığını belirttiler. Bakanlığa bilgi vereceklerini söylediler. Çaresiz bekliyoruz. Bakanlar Kurulu'ndan tesbit edilme konusunda karar bekliyoyoruz" dedi.

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk "Bahçeli, Çarıkbozdağ, Bahadır köylerinde kiraz bahçelerini, Delemenler, Belenyaka, Şahyar köylerinde de bağ alanları doludan zarar gördü. 5360 Sayılı yasaya göre Tarım Sigortası uygulaması kapsamında Alaşehir ve çevresi de 2006 yılı Haziran ayı itibariyle dolu ve don afatna karşı riskli bölge ilan edilerek yasa kapsamına alındı. Bu kapsama alınan bölgelerde yüzde 50 devlet desteği ile üreticilerin Tarım Sigortası yaptırması gerekiyordu. Ancak bizim çiftçimiz henüz bu bilinçte olmadığı için sigorta yaptırma oranı yüzde 15-20 civarlarında gerçekleşebildi. Doludan zarar gören üreticilerimiz de bu yasa gereği devlete hasar tesbiti yaptıramıyor. Yine yasa gereği böyle bir uygulama yapılabilmesi için bakanlar kurulundan yeni bir karar çıkması gerekiyor. Afattan zarar görüpte sigorta yaptıran çiftçilerimizin hasar tesbit çaışmalarını sigorta şirketleri yapıyor. Sigorta yaptırtmayan üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hasar tesbiti çalışmalarınınyapılaabilmesi için bakanlığa mektup yazdık, faks çektik. Bakanlar kurulunun bu çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için ek bir karar çıkartmasını iistiyoruz.

(ND-ÖA-YK)

25.05.2007 19:35 TSİ

Kaynak: İHA