Alara'dan Çiftçilere Ücretsiz Budama Dersi

Alara'dan Çiftçilere Ücretsiz Budama Dersi

13.02.2007 13:41 | Son Güncelleme: 13.02.2007 13:41
Alara'dan Çiftçilere Ücretsiz Budama Dersi

Alara Fidan Ltd. Şti. Tarafından Bursa'nın da Aralarında Bulunduğu 6 Değişik Bölgede, Çiftçilere Tatbiki Budama Eğitimi Veriliyor.

Alara Fidan Ltd. Şti. tarafından Bursa'nın da aralarında bulunduğu 6 değişik bölgede, çiftçilere tatbiki budama eğitimi veriliyor.

Alara Fidan Ltd. Şti., dünyada yapılan modern meyveciliğin ana unsurları olan bodur, yarı bodur ağaçların da yer aldığı meyvelerin fidan ve ağaç dönemlerinde budama işlemlerini, üreticilere uygulamalı olarak anlatıyor. Bursa Izvat Alara bahçesinde, üreticilere bilgi veren Alara Fidan Genel Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Cihangir Korkmaz, budamanın meyvenin kalitesini arttırıcı bir unsur olduğunu söyledi. Ağaçların meyve verimini yükseltici ve sağlıklı ağaç gelişimini sağlayan bir etken olduğunu belirten Korkmaz, "Alara'nın Türkiye'nin birçok bölgesinde eğitim verdiği yaklaşık 12 bin üreticisi var. Bu yeni projeyle eğitim verdiğimiz üreticilerin sayısını 22 bine taşımayı amaçlıyoruz. Modern tarımın tüm gereklerini yerine getirerek, uluslararası standartlarda meyve fidanı ve meyve üretiminde örnek projeler üretmeye ve uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Şubat ve Mart aylarında farklı bölgelerde budama işleminin yapıldığını söyleyen Alara Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, modern meyveciliğin Avrupa ve Amerika'da yağmurlu ve karlı havada bile yapıldığını, Türkiye'de de fiilen uygulandığını açıkladı. Modern meyveciliğin kaliteli meyve ve sağlıklı ürün yetiştirilmesinin gereği olduğunu belirten Taner, "Budamayla kalite elde edilir. Bundan 12 yıl evvel halkımız kiraz ağaçlarında budama yapmıyordu. Bizim budamış olduğumuz ağaçlardan sağlıklı meyve elde ettik. Bundan sonra hızlı bir budama çalışması başladı. Bu faaliyetlerimiz Türkiye meyveciliğinin kalkınmasını sağlayacak" diye konuştu.

Geçen yıl dünyanın kiraz verim yılı olduğunu, Amerika ve Türkiye'nin rekor üretim gerçekleştirdiğini söyleyen Taner, "Üreticiler ürünlerini 3-4 milyona rahat sattılar. İhracat 36 bin tondan 54 bin tona yükseldi. Amerika'nın rekorunu egale ederek dünya şampiyonu olduk. 3-4 yıl içinde ihracatı 100 bin tona yükseltmemiz gerekiyor. Alıcılarımızdan bu oranda talep var. Ülkemizde 250 bin ton kiraz üretiliyor. Ancak bunun 80 bin tonu ihraç edilebilecek kirazlar. Bodur ve yarı bodur ağaçlarla yarıştığımızda diğer ülkelerle mücadele edebiliriz. Kiraz üretiminde ilk akla gelen Türkiye'dir. Bir zamanlar Avrupa'yı kirazla besleyen ülkeler, artık Türkiye'den kiraz ihracı yapıyor. İç pazarda da yoğun talep alıyoruz. Talepler genelde Japon erikleri, kayısı gibi yeni ürünlere gelmekte" şeklinde konuştu.

Geçen yıl sofralık ve sanayi kiraz ihracatı 10 bin tonun üzerinde olduğunu hatırlatan Taner, "Yeni gelen makine parkıyla günde işleme kapasitesi 300-400 tona ulaştı. Bu kapasiteye rağmen bunu karşılayacak ürün yetersiz. Kirazda irilik, fiyatlandırmada tüketicinin istediği bir konu. İrileştirme konusunda üreticiye destek amacıyla bu faaliyetleri sıklaştırıyoruz. İri kiraz üretimi hem üreticiye hem de bize kazandırır. Çünkü 26 milimetre çapındaki kirazlar para ediyor" dedi.

Son günlerde yaşanan kuraklığın üretimi etkilediğini söyleyen Taner, "Ürünün istediği miktarda su kullanılmalı. Bunu da modern sulama ile sağlayabiliriz. Mini yağmurlama sulama sistemiyle bu sıkıntıyı aşıyoruz. 2 sene içinde bize ürün verebilen bodur ve yarı bodur ağaçları teşvik etmeliyiz. Talep her sene yüzde 15 civarında artıyor. Biz bu eksikliği nasıl gidereceğiz diye düşünüyoruz" diye konuştu.

(OK-MŞ-ÖZ-E)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Alara'dan Çiftçilere Ücretsiz Budama Dersi - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 23:42:41. #1.15#
title