Haberler » Ekonomi » Haber

Alaplı'da Fındık Strese Girdi

Zonguldak Alaplı Ziraat Odası ziraat mühendisi Yalçın Yılmaz, bu yıl havaların soğuk ve sisli gitmesinden dolayı fındığın strese girdiğini söyledi.

Alaplı'da Fındık Strese Girdi

Zonguldak Alaplı Ziraat Odası ziraat mühendisi Yalçın Yılmaz, bu yıl havaların soğuk ve sisli gitmesinden dolayı fındığın strese girdiğini söyledi. Yılmaz, yalancı bahara aldanan fındığın bu sene rekoltesinin de düşük olacağını belirtti.

Alaplı'da bu sene havaların yaz aylarının dışında seyretmesi neticesinde soğuk ve sis, fındığın rekoltesinin düşmesine sebep oldu. Yalancı baharın etkilediği fındık rekoltesinin 9 bin 500 kilogram olacağı belirtilirken, bu rakamın 6 bin kilograma kadar düşebileceği kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alaplı Ziraat Odası ziraat mühendisi Yalçın Yılmaz, 2011 yılında yalancı bahara aldanan fındığın strese girdiğini söyledi.

Rekoltenin bu yıl düşük olacağına değinen Yılmaz, "2011 yılında Alaplı'da fındık rekoltesi tahminlere göre 9 bin 500 kilogram olacağı belirtiliyor. Ancak benim fikrime göre bu rakam 6 bin kilograma kadar düşeceği yönünde. Rekoltenin düşüş sebebi nisan ve mayıs aylarında havaların soğuk ve sisli geçmesinden dolayı fındık çiçekleri meyve tutumunu sağlıklı olarak gerçekleştiremedi. Bu nedenle fındık strese girdi."dedi.

Birçok köyde yaptıkları araştırmalarda ağaçlarda pek fazla fındık göremediklerini kaydeden Yılmaz, "İlçemizde bu tür olağan durum ilk defa yaşanmakta. Bundan sonraki yıllarda fındık rekoltesi yükselmesini beklemekteyiz. Ancak bu yıl rekoltenin de düşük olmasından dolayı fındık fiyatları geçen yıllara göre yüksek olabileceğini tahmin etmekteyiz. Çiftçilerimizden ricamız bu yıl fındık hasatını 20 Ağustos tarihinden önce başlamaları."diye konuştu.