Haberler » Ekonomi » Haber

Alanya ve Kumluca'da 36 Hazine Arazisi Satılık

Antalya Defterdarlığı atıl durumdaki bazı Hazine arsa ve arazilerini satışa çıkarıyor, bazılarını da kiraya veriyor.

Alanya ve Kumluca'da 36 Hazine Arazisi Satılık

Antalya Defterdarlığı atıl durumdaki bazı Hazine arsa ve arazilerini satışa çıkarıyor, bazılarını da kiraya veriyor. Bu kapsamda Alanya ve Kumluca ilçelerinde 36 adet Hazine arsa ve arazisi satılacak, 3 adet arazi de kiraya verilecek.

Konuyla ilgili Antalya Defterdarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, atıl vaziyetteki Hazine arsa ve arazilerinin, ekonomiye kazandırılması, iktisadi kaynakların etkin ve verimli kullanılması amacıyla yapılan satış ve kiralama ihaleleri devam ediyor. Bu çerçevede Alanya ve Kumluca ilçelerinde toplam 99 bin 326, 79 metrekare büyüklüğünde 36 adet Hazine arsa ve arazisi 2 milyon 957 bin 100 lira satış bedeli üzerinden; 27 bin 542, 41 metrekare büyüklüğündeki 3 adet arazi de 23 bin 500 lira yıllık kira bedeli üzerinden ihaleye çıkarılacak.

Alanya'da Çamlıca, Yaylalı, Yeşilöz Köylerinde ve Demirtaş, Kargıcak, Kestel ve Mahmutlar kasabalarında bulunan toplam 15 bin 359, 23 metrekare büyüklüğünde 14 adet Hazine arsa ve arazisi toplam 1 milyon 627 bin 500 liraya satılacak. Mahmutlar kasabasında bulunan 23 bin 210 metrekare yüzölçümlü arazi tarımsal amaçla kullanılmak üzere 20 bin lira yıllık kira bedeli üzerinden 29 Eylül 2011 Perşembe günü açık teklif usulü ile ihaleye çıkarılacak.

Kumluca'da, Erentepe, Yazır, Gölcük, Toptaş ve Belen köylerinde toplam 83 bin 967, 56 metrekare büyüklüğünde 22 adet arazinin ihalesi toplam 1 milyon 329 bin 600 lira satış bedeli üzerinden yapılacak. Sarıkavak Mahallesi'nde 4 bin 332, 41 metrekare yüzölçümlü 2 adet arazi tarımsal amaçla kullanılmak amacıyla toplam 3 bin 500 lira yıllık kira bedeli üzerinden 29 Eylül 2011 Perşembe günü açık teklif usulü ile ihaleye çıkarılacak.

Söz konusu satışlarda satış bedelinin en az dörtte biri peşin olarak tahsil edildikten sonra, geriye kalan bedele 24 ay içerisinde 8 eşit taksitte ödeme imkanı getiriliyor. Bu taksitlere ise aylık yüzde 0, 75 oranında faiz uygulanıyor. Hazineye ait taşınmaz malların satış ve devir işlemleri ile bu işlemler sırasında düzenlenen belgeler ise her türlü vergi, resim ve harçtan istisna olup, satışı yapılan taşınmaz mallar satış tarihini takip eden beş yıl süre ile emlak vergisine de tabi tutulmayacak.

Hazine tarafından yapılan kiralamalarda ise ilk yıl kira bedeli ihale bedeli olup, takip eden yılların kira bedelleri ise bir önceki yıl kira bedelinin ÜFE oranında arttırılması suretiyle bulunacak bedel. Kira bedellerinden ayrıca KDV alınmayacak. Kiracı tarafından talep edilmesi halinde ilk yıl için kira bedelinin dörtte biri sözleşmenin düzenlenmesinden önce, kalanı 3'er aylık dönemler halinde 4 eşit taksitte ödenebilecek.