Alanya'da Uluslararası Noel Pazarı Kuruldu
Haberler » Güncel » Alanya'da Uluslararası Noel Pazarı Kuruldu - Haber

Alanya'da Uluslararası Noel Pazarı Kuruldu

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde yerleşik yabancıların ülkelerine ait yiyecek ve eşyaları sergilediği Noel Pazarı bu yıl 7'nci kez kuruldu.

Alanya'da Uluslararası Noel Pazarı Kuruldu

'nın Alanya İlçesi'nde yerleşik yabancıların ülkelerine ait yiyecek ve eşyaları sergilediği Noel Pazarı bu yıl 7'nci kez kuruldu. Pazarın kurulmasıyla yabancılar Noel kutlamalarını da başlattı.


Türkiye'de en çok yerleşik yabancının ikamet ettiği, 79 ülkeden 17 bin yerleşik yabancının yaşadığı Alanya'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen Alanya Uluslararası Noel Pazarı kuruldu. Noel Pazarı ile ilçedeki Noel kutlamaları da başladı. Noel Pazarı'na yabancı derneklerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve işletme de katılarak stant açtı. Bu stantlarda, her ülke kendi milli kültürüne ait yiyecek, içecek ve hediyelik eşyalar sergileyerek satış yaptı.


Etkinliğin açılışında Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu ile Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi sözcüleri Ushi Greune, Fran Vince ve Dina Adseva farklı dillerde konuşmalar yaptı. Daha sonra konuşan Alanya Belediye Başkanı MHP'li , hoşgörü kültürünün yaşatılması gerektiğini söyledi. Selçuklu dönemi ile başlayan hoşgörü kültürünün 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethiyle birlikte günümüze kadar aynı etkiyle devam ettiğini belirten Yücel, "Dostluğun ve kardeşliğin en güzel örneğinin sergilendiği bu meydanda, tekrar buluşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi Alanya dünyanın sayılı tatil merkezlerinden biri. 79 milletten 17 bin yerleşik ve 37 bin mülk sahibi yabancıya ev sahipliği yapıyor. Bu meydanda yapılan hizmet, insana verilen değerin bir göstergesidir" dedi.


Noel Pazarı, yabancı müzik ve halk oyunları gruplarının sahne aldığı etkinliklerle renklendi. Alana kurulan metalden yapılma 14 metrelik Noel ağacı da ışıklandırıldı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler