Alanya'da Uçurma Şenliği

08.05.2011 23:35 | Son Güncelleme: 08.05.2011 23:35
Alanya'da Uçurma Şenliği

Antalya'nın Alanya ilçesinde Özel Eğitim Ufuk Kurumları'nın düzenlediği 12. 'si Uçurtma Şenliği'nde gökyüzü uçurtmalarla renklendi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde Özel Eğitim Ufuk Kurumları'nın düzenlediği 12. 'si Uçurtma Şenliği'nde gökyüzü uçurtmalarla renklendi. Ünlü Sanatçı Orhan Hakalmaz'ın türküleriyle coşan Alanyalılar, Anneler Günü'nü de kutladı.

Özel Ufuk Eğitim Kurumları'nın düzenlediği uçurtma şenliği, Alanya Merkez, belde ve köyde yaşayan vatandaşları bir araya getirdi. Çocuklarıyla uçurtma uçuran aileler, unutulmaz bir hafta sonu yaşadı.

Bu sene binlerce kişinin katıldığı şenlikte uçurtmalar gökyüzünü ve Kızılalan Yaylası'nın etrafında bulunan dağları renklendirdi.

Röportaj yapmaktan kaçınan yaşlı bir kişi de, eşeğin semerine bulduğu plakayı takarak ücretle küçük çocukları şenlik alanında gezdirip eğlendirdi. Bir ara bindiği 07 NPV 52 plakalı eşeğin üzerinde Orhan Hakalmaz'ın türküleriyle coşan yaşlı adam, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Vatandaşlar şenlik alanını tıka basa doldurdu. Sunucuculuğunu Haşim Yetkin'in yaptığı şenlik, Ufuk Anaokulu öğrencilerinin Kafkas gösterisi ile başladı.

Şenliğin ana sponsoru olan TT Tuluklar A. Ş tarafından yarışmacılara televizyon, bisiklet ve elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, ekmek kızartma makinesi gibi ev aletleri hediye edildi. Şenlikte, portakal toplama, çuvalla koşma, hakat çekme, sandalye kapma, balon patlatma, apalama, yumurta taşıma gibi aktiviteler de yapıldı. Yerleşik yabancıların da ilgi gösterdiği şenlikte vatandaşlar sanatçı Orhan Hakalmaz'ın konserine katılarak halay çekti.

YGS'de Alanya şampiyonu olan Yunus Özdemir ile Muhammed Kurt'a altın ödülünü de Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör ve Belediye Meclis Üyesi Diş Hekimi Ali Sinanoğlu verdi.

Dünya Çocuk Oyunları'nda dünya şampiyonu olan Özel Hayat Ufuk İlköğretim Okulu öğrencisi Servet Mehmet Tuluk ve eskrim dalında dünya çapında yılın en başarılı bayan sporcusu Asya Alara Candan'ın ödülünü İlçe Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar verdi.

Özel Ufuk Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Sabri İşman, amaçlarının kentte yaşayan herkesi bir arada toplayarak kaynaşmalarını sağlamak olduğunu kaydetti.

Ufuk İlköğretim Okulu Müdürü Emrullah Rüzgar da, şenliğin çok coşkulu bir şekilde kutlandığını belirtti. Alanyalılarla birlikte mutlu bir gün geçirdiklerini belirten Rüzgar, "Uçurtma şenliğini aynı zamanda tüm annelere armağan ediyoruz. Gelecek yıl yine aynı şekilde coşkulu bir şekilde kutlanacak. Yıllardır geleneksel olarak düzenlediğimiz şenliği artık Alanyalılar benimsedi. Bizim velimiz olmayan vatandaşlar bile 'Uçurtma şenliği ne zaman olacak' diye soruyor. " dedi.

Şenliğe Prof. Dr. Güngör, Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, belediye başkanları, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

DERECELER

Şenlikte; 'en yükseğe çıkan', 'en uzağa giden' ve 'en güzel uçan' olmak üzere 3 kategoride düzenlenen uçurtma yarışması düzenlendi. Yaklaşık 500 kişi yarışmak için başvururken, çok sayıda kişi de uçurtma alarak gökleri renklendirdi.

'En güzel uçurtma' kategorisinde İbrahim Sarıkaya birinci, İlyas Kocaman ikinci, Yıldız Kölüş üçüncü oldu.

'En uzak uçurtma' yarışma kategorisinde ise Oğuzhan Arslan birinci, Ömer Arslan ikinci, Kemal Atik de üçüncü oldu.

'En yüksek yarışma' kategorisinde ise birinci Ömer Mercan, ikinci Sinan Durna olurken, Esen Arslan da üçüncü oldu.

Yarışmacıların ödülünü Ufuk Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Sabri İşman, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Muammer Parin, Bank Asya Alanya Şube Müdürü Levent Uğur verdi.

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title