Alanya'da Enerji Verimlilği Konferansı

Alanya'da Enerji Verimlilği Konferansı

Mahmutlar Belediyesi Tarafından Düzenlenen "Binalarda Enerji Verimliliği" Konulu Konferansta Açıklama Yapan Uzmanlar, Aynı Binada Avrupa'ya Nazaran Türkiye'nin İki Kat Daha Fazla Enerji Tükettiğine Dikkat Çekti. Uzmanlar Ayrıca Küresel Isınmanın Enerji Verimliliğiyle Önleneceğinin Altını Çizerek, "İklim Değişikliği İnsanlık İçin Terörden Daha Tehlikelidir" Dedi.

Alanya'da Enerji Verimlilği Konferansı

Mahmutlar Belediyesi tarafından düzenlenen "Binalarda Enerji Verimliliği" konulu konferansta açıklama yapan uzmanlar, aynı binada Avrupa'ya nazaran Türkiye'nin iki kat daha fazla enerji tükettiğine dikkat çekti. Uzmanlar ayrıca küresel ısınmanın enerji verimliliğiyle önleneceğinin altını çizerek, "İklim değişikliği insanlık için terörden daha tehlikelidir" dedi.

Antalya'nın Alanya İlçesi'ne bağlı Mahmutlar Belediyesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü ve Mahmutlar Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Binalarda Enerji Verimliliği" konferansı Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda bugün gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda belediye başkanı, konunun uzmanları ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Mahmutlar Belediye Başkanı Alaaddin Çakır, "Dünya nüfusunun hızla artması sonucu artan enerji kullanımı ve şehirleşmeyle ortaya çıkan hava kirliliği insan sağlığı ve diğer canlılar üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Toplumun, enerjinin bilinçli kullanılması konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Enerjinin, günlük yaşamımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğunu anlatan Çakır, "Enerji, ev, iş ve toplum yaşamımızda bilinçli kullanılması durumunda insan hayatına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Enerji kullanımı konusunda toplumumuzun bilinçlendirilmesi, çevreye verilecek zararı en aza indirgemiş olacaktır. Verimli kullanım, ülkemiz ve dünya enerji kaynaklarının daha ekonomik kullanımı, çevreye olan etkisinin asgari seviyeye indirilmesi, dolayısıyla doğal kaynakların verimli kullanılması açısından stratejik ve insanlığın geleceği açısından hayati öneme sahiptir. Evlerimizde kullandığımız elektrikli ev aletleri istenen hizmet ve konfor seviyesini etkilemeksizin daha az enerjiyle kullanılabilir. Verimli aydınlatma sistemleri ve ev aletlerini kullanarak enerji tasarrufu sağlanabilir. Dolayısıyla, gereksiz enerji tüketiminin ve kayıplarının azaltılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Konferensta ilk konuşmacı olarak kürsüye çıkan konunun uzmanlarından Hakkı Bayruk, Avrupa ülkeleri ve Türkiye arasındaki bina yalıtımları hakkında bilgi verdi. Isıtma ve soğutma bakamından Avrupa ülkelerinden yüzde 50 daha fazla enerji sarf ettiğimize dikkat çeken Bayruk, "Fosil kaynaklar çok yakın bir zamanda bitecek. Çocuklarımıza enerji bırakmalıyız. Alternatif enerjiyse arz talep dengesinden dolayı oldukça pahalıya mal olmakta. Enerji talebi nüfusun artışı ve sanayileşmeyle her yıl yüzde 4 ila 5 oranında artmakta. Böyle devam ederse kaynaklar hızla tükenecek. Buna iklim değişikliklerini de katarsanız bu sürecin hızlandığını göreceksiniz. Ülkemizde de bu durum aynı. Şu anda ülkemizde enerjinin ancak yüzde yirmisini karşılayabiliyoruz. Gerisi ithal geliyor. İsveç Danimarka gibi ülkeler aynı binayı bizden yüzde 80 daha az maliyetle soğutup ısıtıyor. Bunun nedeniyse enerji verimliliğini tam olarak kullanmaları. Bunun önüne geçmek için Enerji Verimliliği Kanun Tasarısı hazırlandı ve bu tasarı bugün mecliste görüşülüyor" şeklinde bilgi verdi.

TS.825 binalarda ısı yatımı kurallarının 28 Nisan 1998 tarihinde hazırlandığını ancak 2000 yılında kanun olarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Hakkı Bayruk, "2000 yılında bu standartların gelmesiyle büyük bir enerji tasarrufu olmuştur. Bir yıl içinde standartlara uygun yapılan binalardaki enerji tasarrufu 300 milyon YTL. Bunu tüm binalarda düşünecek olursak rakam 3 milyar dolara kadar çıkacak. Bu amaçla eğitim çalışmalarına başlandı. Önce ilkokul öğrencileri ardından orta öğretim, üniversite belediyeler ve diğer kurumlar eğitiliyor, öncelik ilkokul çocuklarında" dedi.

Konferansta ikinci konuşmacı olarak kürsüye çıkan Özel Sektör Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Arıkan, iklim değişikliği ve savaşında enerji verimliliği konusunda bilgi verdi. Kısa Adı REC olan Türkiye İklim Değişikliği Proje yöneticisi de olan Yunus Arıkan, çevreyle ilgili sorunların çözümü açısından birçok proje ürettiklerini söyleyerek, "Ortak mirasımız olan dünya, karbon uygarlığı haline geldi. Dünyanın çevresini koruyan tabaka kalınlaştı. Biz buna battaniye ismini verdik. Şu anda bu battaniye 500 milyon yıl zarfından hiç bu kadar kalın olmamıştı. Bunun neticesinde dünyanın ateşi yükseldi ve dengeler bozuldu. Ani iklim değişiklikleri, kutuplardaki buzulların erimesi bunun en bariz örnekleri. Artık birçok ülke bu kabul ediliyor ki iklim değişikliği insanlık için terörden daha tehlikeli. İklim değişikliğinin en aza indirgenmesinin başında enerji verimliliği geliyor. Almanya, İngiltere, Hollanda gibi ülkeler enerji verimliliği konusunda büyük mesafe kat etti. Türkiye'nin de en kısa zamanda bu konuya hükümet bazında eğilmesi gerekiyor. Enerji verimliliğiyle aynı zamanda ekonomiye de büyük katkı sağlanacaktır" diye konuştu.

Avrupa'da birçok projesi bulunan Enerji Danışmanı Ergin Kaya, ticari binalarda enerji tasarrufu konusunda açıklamalarda bulundu. İnsan ömrünün yüzde 90'ının kapalı mekanlarda geçtiğini söyleyen Ergin Kaya, "Bunun yüzde 20'si ticari binalar olarak bildiğimiz, iş merkezleri, hastaneler, okullar, devlet daireleri, bankalar, oteller ve buna benzer yerlerde geçiyor. Enerji ısıtma, soğutma, aydınlatma, yemek, üretmek ve yaşamak için kullanılıyor. Bir işletmedeyse giderlerin yüzde 10'u enerji masrafıdır. Avrupa ülkelerindeyse bu rakam yüzde 5'dir. Enerji azgın bir boğaya benzer zaptetmesi kontrol altına alınması zordur. Bu azgın boğa ise ancak enerji verimliliğiyle kontrol altına alabilirsiniz" ifadelerini kaydetti.

(RY-ŞT-RO-RO-Y)