Alanya Belediye Başkanı Sipahioğlu'dan Açıklamalar

Alanya Belediye Başkanı Sipahioğlu'dan Açıklamalar

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahoğlu, Belediye Olarak İşyerlerinin Sayısının Azaltılması İçin Kriterler Koyduklarına Dikkat Çekerek, "Bu Kriterlere Bakıldığında Söz Konusu Çalışmaları Görebilirsiniz. Geçmiş Yıllara Nazaran Alanya'da İşyeri Sayısında Azalma Var. Ancak Bu Kararları Sadece Bizim Almamız Yeterli Olmuyor. Belde Belediyelerin de Aynı Şekilde Karar Alması Gerekiyor" Dedi.

Alanya Belediye Başkanı Sipahioğlu'dan Açıklamalar

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahoğlu, belediye olarak işyerlerinin sayısının azaltılması için kriterler koyduklarına dikkat çekerek, "Bu kriterlere bakıldığında söz konusu çalışmaları görebilirsiniz. Geçmiş yıllara nazaran Alanya'da işyeri sayısında azalma var. Ancak bu kararları sadece bizim almamız yeterli olmuyor. Belde belediyelerin de aynı şekilde karar alması gerekiyor" dedi.

Alanya'nın ticaret hayatının beldelerle bir bütün halinde düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Sipahioğlu, ''Ticareten Alanya'yı bir bütün olarak görmeliyiz. Ticari bir proje hazırlanarak Alanya ilçesi sınırlarındaki bütün esnafların Alanya Belediyesi ölçeğinde hizmet vermesi sağlanabilir. İş yerlerinin sayısının azaltılmasından çok mevcut işletmelerde bir takım değişiklikler yapılabilir. Aynı cadde üzerinde onlarca butik ver ve hepsinin vitrini aynı. Bu koşullarda esnafın para kazanması oldukca zor.

İşletme sahiplari dükkanında düzenlemeler yaparak müşteriye alternatif hizmet sunabilirse, müşteri aradığını bulmak için alışveriş merkezlerine yönelmez. Gerekirse belediye olarak örnek vitrin, örnek işyeri çalışmamız olacak. İlçede faaliyet gösteren esnaf ve ticaret örgütlerinin bu konuda çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Bizden yardım istedikleri taktirde yanlarındayız" dedi.

Sipahioğlu, son yılarda aldıkları kararların ardından geçmiş yıllara nazaran ilçede esnaf sayısında düşüş olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

"'Her şey dahil' sisteminin ardından esnaf şikayetçi oluyor. Ancak bu bir pazarlama biçimi. Bunu biz yapmıyoruz. Esnafın mağdur olmaması için çeşitlilik şart. Esnafımız çeşide ve kaliteye yönelmeli. Bunun için büyük çaba sarfettik konuşmalar yaptık. Bizim vatandaşımız görmeden inanmıyor.''

Bazı esnafların turistleri kazıkladıklarını ve bunun cezasını hem Alanya'nın hem de Türk ekonomisinin çektiğini ifade eden Sipahioğlu, serbest ticaretin serbest kazanç anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

(RY-OK-Y)

Kaynak: İHA