Aladağ Yangını Sanıkları Yargılanıyor (2) - Haberler
Haberi Paylaş

Aladağ Yangını Sanıkları Yargılanıyor (2)

Aladağ Yangını Sanıkları Yargılanıyor (2)
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

ADANA'nın Aladağ İlçesi'nde 11'i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği Süleymancılar cemaatine ait kız yurdu yangını faciasında, haklarında 15'er yıla kadar hapis cezası istenen 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

ADANA'nın Aladağ İlçesi'nde 11'i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği Süleymancılar cemaatine ait kız yurdu yangını faciasında, haklarında 15'er yıla kadar hapis cezası istenen 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, sanıkların kasten öldürmeden yargılanmaları gerektiğini söyledi.

Aladağ'da 29 Kasım 2016'da ortaokulda okuyan kız öğrencilerinin kaldığı, özel öğrenci yurdunda, elektrik kontağından çıkan yangında, eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç'in kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ile Cennet Karataş hayatını kaybetti.

DAVADAN 1 AY ÖNCE YURT YIKILDI

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yurt yangınıyla ilgili olarak, kızı da ölen yurt müdürü Cumali Genç, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç ve yurt çalışanı Mahmut Deniz tutuklandı. Sanıkların bazıları ara kararla tahliye edilip, itiraz üzerine tekrar tutuklandı. 12 kişiye mezar olan yurt da yıkıldı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede gerekli önlemleri almadıkları gerekçesiyle 7 sanığın da asli kusurlu olduğu belirtildi. İstanbul Teknik Üniversitesi laboratuvarında yangın sonrası alınan örnekler incelendi. 3 kişilik uzman bilirkişi heyetinin hazırladığı 19 sayfalık raporda yangının, elektrik tesisatında oluşan kısa devre ile 2 katta aynı anda başladığı belirtildi. Yurtta kullanılan malzemelerin yangının hızla yayılmasına neden olduğu belirtilen raporda tartışma konusu olan yangın kapılarının ise dayanıksız PVC malzemeden yapıldığına yer verildi. Duruşmanın ilk celsesinde savunma yapan tutuklu sanıklar olayda herhangi bir kusurları olmadığını belirterek itfaiyeyi suçladılar.

BASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

Duruşmanın bugün görülen ikinci celsesi katılımın yoğun olması nedeniyle Kozan Ticaret Odası Salonu'nda yapıldı. Jandarma eşliğinde duruşmanın yapılacağı salona getirilen sanıklar görüntü alan gazetecilere tepki gösterdi.

PARA TEKLİF EDİYORLAR

Duruşmaya gelen yangında hayatını kaybeden Zeliha Avcı'nın annesi Sultan Avcı, Sofulu Mahallesi Muhtarı Adem Aktaş'ın kendilerine davadan vazgeçmesi için para teklifinde bulunduğunu, tepki göstermeleri üzerine ise durumu inkar ettiğini söyledi. Soma Maden faciasında yakınlarını kaybeden Elmas Kaya da duruşmaya gelerek mağdur ailelere destek oldu.

FEYZİOĞLU: DA KATILDI

Duruşmayı izlemek için Kozan'a gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, sanıkların kasten öldürmeden yargılanmaları gerektiğini belirterek sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını söyledi. - Adana

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Türkiye Barolar Birliği, Metin Feyzioğlu, Aladağ, Politika, Güncel, Haber

title