Al Gore'den Türkiye'ye 'Küresel İklim' Uyarısı

Al Gore'den Türkiye'ye 'Küresel İklim' Uyarısı

ABD Eski Başkan Yardımcısı Al Gore, Türkiye'nin Küresel Isınmadan En Çok Etkilenecek Ülkeler Arasında Yer Alacağını Vurgulayarak, Sıcaklık ve Kuraklığın Artacağını ve En Çok da Tarım Alanlarının Etkileneceğini Söyledi.

Al Gore'den Türkiye'ye 'Küresel İklim' Uyarısı

ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore, Türkiye'nin küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkeler arasında yer alacağını vurgulayarak, sıcaklık ve kuraklığın artacağını ve en çok da tarım alanlarının etkileneceğini söyledi.

ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore, Çırağan Sarayı'ndaki 'Küresel İklim Değişikliği' isimli konferansında sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle basın mensuplarına dünyanın karşı karşıya bulunduğu tehlikeyi anlattı. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da izlediği konferansta Al Gore, Türkiye'nin önümüzdeki 50 yıl içerisinde küresel ısınmadan kötü bir şekilde etkileneceğini söyledi.

Gore, "Küresel ısınma nedeniyle 50 yıl içerisinde Türkiye, en fazla risk altındaki ülkelerden biri olacak. Türkiye, en fazla etkilenecek iki bölge arasında yer alıyor. Türkiye'de bununla ilgili çok ciddi tartışmalar olduğunu biliyorum. 'Bu yılın başı ne kadar sıcaktı' diye konuşulduğunu biliyorum. ABD'de bu yıl çok ciddi sıcaklık yaşandı. Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde sıcaklıklar 50 dereceyi aştı. Türkiye'de de sıcaklık ve kuraklığın arttığı tespit edildi. Tarım alanları için tam bir felaket yaşanma

ihtimali var" şeklinde konuştu.

Sıcaklıkların artmasının bazı virüslerin yeniden etkili olmasına neden olduğunu belirten Al Gore, 30 yeni hastalığın dünyada görülmeye başladığını anlattı. Al Gore, Oscar ödüllü 'Uygunsuz Gerçek' filmiyle aynı ismi taşıyan sunumunda küresel iklim değişikliğinin etkilerini, eriyen buzullar, son yıllarda sayısı artan fırtınalar ve kuraklıklar gibi örneklerle göz önüne serdi. Türkiye'nin Kyoto protokolünü imzalamayan ülkeler arasında bulunduğuna dikkat çeken Al Gore, Türkiye'nin bir an önce harekete geçmesi

gerektiğini söyledi. Gore, "Türkiye, önümüzdeki 50 yıl içinde iklim değişikliğinin yaşanacağı en tehlikeli bölgeler arasında. Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK) yanı sıra siyasi hareket de harekete geçerek elinden geleni yapmalı" dedi.

Gore, mizahla süslediği sunumunda insanlığın küresel ısınmayı artık göz ardı edemeyeceğini bilimsel verilerle anlatarak konferansına son verdi.

(OS-CİN-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA