Akut Haberleri

Akut haber, Akut son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Akut - 06.09.2021
BM, Afganistan'a "tarafsız ve bağımsız insani yardım" sağlayacak
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bugün Afganistan'da nüfusun yarısı -18 milyon kişi - hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Üçte biri bir sonraki öğünlerinin nereden geldiğini bilmiyor. Beş yaş altındaki tüm çocukların yarısından fazlası akut yetersiz beslenme riski altında.
Akut - 06.09.2021
Çocuklarda lenf bezesi fındıktan büyükse doktora başvurulması öneriliyor
"Bağışıklık sisteminin gücünü aldığı bölge" Prof. Dr. Murat Elli, bağışıklık sisteminin gücünün önemli bir parçasını lenfatik sistemden aldığını belirterek, şunları kaydetti: "Bağışıklık sistemi enfeksiyonlara ve tümör hücrelerine karşı savaşır. Enfeksiyon veya hastalıkla savaşmaya yardımcı olmak için lenf düğümlerinde hücreler ve sıvı birikir. Bu da lenf düğümlerinin büyümesine neden olur. Her vücut bölgesinin drene olduğu bir lenf bezi vardır. Büyümüş lenf düğümleri enfeksiyon bölgesinin yakınındadır, bu nedenle yerleşim yerleri nedeni saptamak için çok önemlidir. Örneğin, kafa derisi enfeksiyonu olan bir bebek, boynun arkasında genişlemiş lenf düğümlerine sahip olabilir. Çene çevresindeki şişmiş lenf düğümleri, dişlerde veya ağızda bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Sistemik enfeksiyonlar sırasında lenfadenopati vücuttaki lenf düğümlerini daha yaygın olarak etkiler. Özelikle EBV (ebstein-barr virüs) (enfeksiyöz mononükleoz) veya su çiçeği gibi bazı viral hastalıklar en yaygın olanlardır." Yaygın lenfadenopati en sık nedenlerini sıralayan Elli, şunları aktardı: "Enfeksiyöz nedenlerden viral enfeksiyonlar en sık nedendir. EBV, CMV, HİV, tüm viral döküntülü hastalıklar generalize LAP yapabilir. Sistemik bakteriyel enfeksiyonların çoğunda LAP görülür. Özellikle bakteriyel sepsis, tifo, tüberküloz, sifiliz bunlara örnektir. Fungal (histoplazmozis, kriptokok, koksidiomikozis), paraziter (toksoplazmozis, sıtma) nedenlerle de generalize LAP görülebilir. Otoimmunite veya aşırı duyarlılık reaksiyonlarından LAP nedeni olabilir. Sistemik lupus eritematosus, jüvenil idiopatik artrit, vaskülit sendromları, serum hastalığı, otoimmün hemolitik anemi bunlara örnek gösterilebilir. Depo hastalıkları diye adlandırılan Gaucher, Niemann-Pick gibi hastalıklarda lenf bezlerinde aşırı metabolik ürün birikimi ile LAP gelişir. Maliyn hastalıklardan ise akut lösemiler, lenfomalar, nöroblastom ve histiyositozisde generalize LAP görülür.
Akut - 03.09.2021
Kovid-19 böbrek hastalığı riskini yüzde 35 artırıyor
Kovid-19 geçirmemiş kişilerle kıyaslandığında, hastalığı hafif geçirenlerin kronik böbrek yetmezliği riskinin yüzde 15, akut böbrek yetmezliği riskinin yüzde 30, "son dönem böbrek yetmezliği" riskinin ise yüzde 215 oranında arttığı belirlendi.
Akut - 31.08.2021
Son dakika haber: Çocukları Kurtarın Vakfı: Afganistan'da her 5 saatte bir çocuk öldürülüyor veya sakat bırakılıyor
5 yaş altı çocukların yarısının bu yıl akut yetersiz beslenmeyle karşılaşabileceği uyarısı yapıldı.
Akut - 25.08.2021
Çin, ABD'yi Kovid-19 virüsünün kökenini politikleştirmekle suçladı
2002-2003 yıllarındaki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgınının ardından, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, Kovid-19'un buradaki laboratuvarda yapay üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı iddialarına konu olmuştu.
Akut - 24.08.2021
Son dakika haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu: (4)
Erdoğan, afetlerde şu an itibarıyla 100'ü aşkın vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirerek, "Rabb'im onlara rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Bütün bunlarla beraber kahramanlarımız gerek Kara Kuvvetlerinde, gerek Jandarmada, AKUT'ta, AFAD'da hiçbir 'Ağırdan alayım, yavaş gideyim' yok.
Akut - 24.08.2021
Trendyol Sepette İyilik Festivali başlıyor
Satılan tüm ürünler ve dijital destek kartlarının gelirinin tamamı STK'lara aktarılacak. Platform üzerinden Ahbap, TOÇEV, Tohum Otizm Vakfı, HAYTAP, AKUT, TİDER, Hayata Destek Derneği, TOFD, Çocuk Eğitim Derneği, OBİDEV, İZEV, SosyalBen, GİVİN, Down Sendromu Derneği'ne ait dijital destek kartlarına ulaşılabilecek.
Akut - 23.08.2021
Escarus, iklim krizi ile mücadelede suyun kilit önemine dikkati çekiyor
İklim değişikliği hem sel, taşkın ve tayfun gibi akut; hem de sıcaklık ortalamalarının artması, deniz seviyelerindeki yükselme gibi kronik değişikliklerin daha belirgin hale gelmesi ile etkisini her geçen gün daha net gösteriyor.
Akut - 21.08.2021
#EvdekalOrdu #BizBizeYeteriz - Türkiye Cumhuriyeti Altınordu Belediyesi
ALTINORDU BELEDİYESİ İNSANA VE KENTE YAKIŞIR MEKNLAR OLUŞTURUYOR'Yaşanabilir ve insana yakışır bir şehir' diyen Altınordu Belediyesi'nin aralıksız sürdürdüğü alt ve üstyapı çalışmalarıyla Altınordu'da sokaklar caddeler sağlıklı altyapısı, sıcak asfalt konforuna kavuşmuş yolları modern baskı beton kaldırımlarıyla insana ve modern kente yakışır mekanlara dönüşüyor. Başkan Aşkın Tören'in öncülüğünde şehri akut sorunlarından kurtarmak, geleceğin modern ve marka kentini kurmak için hizmet seferberliği ile 92 mahallede kesintisiz çalışan Altınordu Belediyesi, iş ve hizmet üretmeye on yılların sorunlarını bir bir çözerek yüzleri güldürmeye devam ediyor.
title