Akut, 14 Yılda 745 Kişinin Hayatını Kurtardı

Akut, 14 Yılda 745 Kişinin Hayatını Kurtardı

Arama Kurtarma Derneği (Akut)'nin, Kurulduğu Günden Beri 519 Çalışmada 745 Kişinin Hayatını Kurtardığı Belirtildi.

Akut, 14 Yılda 745 Kişinin Hayatını Kurtardı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT)'nin, kurulduğu günden beri 519 çalışmada 745 kişinin hayatını kurtardığı belirtildi.

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Fethiye Belediyesi bünyesinde kurulan Fethiye Akut Operasyon Merkezi'nin davetlisi olarak ilçeye geldi.

Belediye Başkanı Behçet Saatcı'yı ziyaret eden Mahruki, daha sonra Fethiye Kültür Merkezi'nde öğrencilere konferans vererek, AKUT'un çalışmalarını anlattı.

AKUT'un Türkiye genelinde 18 ekiple varlığını sürdürdüğünü ifade eden Mahruki, 2009 yılında 10 arama kurtarma görevinde bulunulduğunu, toplamda da 519 operasyon faaliyeti yapıldığını açıkladı.

AKUT denince akla ilk önce depremin geldiğini, ancak istatistiklerin bunun aksini söylediğini anlatan Mahruki, AKUT'un çalışmalarının sadece yüzde 5'ini deprem kurtarmalarını oluşturduğunu dile getirdi.

AKUT'un en fazla dağ ve dağcılık konularında faaliyet gösterdiğini kaydeden Nasuh Mahruki, "On dört yıllık süreçte toplam 519 arama kurtarma faaliyetinde bulunduk. 349 dağ ve dağcılık alanlarında kurtarma çalışması yaptık. Bunu 11 faaliyetle sel baskınları, 26 faaliyetle deprem, 51 faaliyetle yangınlar takip ediyor. Yangınların genelini ise orman ve büyük sanayi yangınları oluşturuyor 15 göçükten kurtarma operasyonu yaptığımız bu sürede 13 hayvan kurtarma operasyonunda 45 hayvanı kurtardık. Yurt içi ve dışı çalışmalarımızda ise toplam 745 insanı kurtardık." diye konuştu.

Mahruki, Marmaris AKUT Operasyon Merkezi ekibi ile birlikte sunduğu konferansta öğrencilerin sorularını da cevapladı.

AKUT'un para almadan gönüllülük esasına göre çalıştığını ifade eden Mahruki, merkez kurulurken kendi kurtarma timini de oluşturduğunu açıkladı.

Fethiye ekibinin de hazırlık aşamasında olduğunu, 1-2 ay içerisinde bütün aktif görevlerde yer alacağını da kaydeden Mahruki, kendilerinin bu tip ekiplere eğitim, lojistik ve planlama desteği verdiklerini sözlerine ekledi.

(CİHAN)