Aktivistler, Suriyeli Sığınmacılar İçin Yürüyor

Aktivistler, Suriyeli Sığınmacılar İçin Yürüyor

Aktivistler, Suriyeli Sığınmacılar İçin Yürüyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Batı ülkelerinden Irak'ın Duhok kentine giden 100 aktivist, Suriyeli sığınmacıların kamplardaki zorlu yaşamına dikkat çekmek için yürüyüş başlattı.

Batı ülkelerinden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentine gelen 100 aktivist, Suriye'de yaşanan iç savaşa ve sığınmacıların kamplardaki zorlu yaşamına dikkat çekmek için 50 kilometrelik bir yürüyüş başlattı. Akre'den başlayan ve Erbil'deki Basırma Kampı'nda sona erecek yürüyüşe sanatçı Şivan Perwer de yarın katılarak destek verecek.

Etkinlik Perwer'in konseriyle tamamlanacak

Arasında Amerika, İspanya, İtalya, İsviçre, Hollanda, Almanya, Fransa, Suriye ve Türkiye'den aktivistlerin olduğu 100 kişilik ekip, Duhok'ta bir araya geldi. Akre ilçesindeki bir spor salonunda geceyi geçiren aktivistler, bu sabah 08.00'de trafik polisi ve ambulans eşliğinde yürüyüşe başladı. Grup, 50 kilometrelik yolu yarın akşam saatlerinde tamamlayacak. Yürüyüş etkinliği, Erbil kentindeki Basırma Kampı'nda Şivan Perver'in vereceği konserle son bulacak. 

Kevut Bervari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rice Fundotion Vakfı aracılığıyla diğer aktivistlerle tanıştıklarını söyledi. Aslen Duhoklu olduğunu ve 1988'de kendisinin de Mardin'deki çadır kampta kaldığını aktaran Bervari, daha sonra Fransa'ya giderek burada yaşamını sürdürdüğünü anlattı. Bervari, Amerika'daki akrabası Silav Bervari'yle böyle bir etkinliği düzenlemeye karar verdiklerini belirtti.

 Bervari, daha önce kampta kaldıkları için sığınmacıları çok iyi anladıklarını ifade ederek, "Değişik ülkelerden insanların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik sayesinde tüm dünyaya Suriyeli sığınmacıları hatırlatmak istiyoruz" dedi. 

 Akre Kalesi'nde kalan sığınmacıları dün akşam ziyaret ettiklerini ifade eden Bervari, Suriyelileri müzik ve halay eşliğinde eğlendirdiklerini ifade etti.

Bervari, Suriye'de yaşanan savaş, açlık ve zorlukların zamanla unutulduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Suriye'den kaçarak komşu ülkelere sığınan insanlar da çok sıkıntı yaşıyor. Maalesef onlara yeteri kadar maddi yardım yapacak imkanlara sahip değiliz. Sosyal bir mesaj yoluyla dünyanın dikkatini Suriye'ye çekmeye çalışıyoruz. Onlar da artık evlerine dönmek istiyorlar."

İngiltere'den gelen Tom Soryhelf de farklı ülkelerden gelen aktivistlerle aynı amaç için yürümenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. 

 Suriyeli sığınmacıların da yürüyüşe katıldığını ifade eden Soryhelf, "Onlardan savaşın neden olduğu yıkımları öğreniyoruz. Çok acı olaylar yaşandı. Bu savaşın son bulması ve sığınmacı kamplarındaki insanlara yardım yapılması için bugün yürüyoruz. Duhok ve Erbil'de ziyaret ettiğimiz kamplardaki sıkıntıları duyurmaya çalışacağız" şeklinde konuştu. - Duhok

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title