Aktiffelsefe'den Manisa Tarihine Yolculuk - Haberler
Haberi Paylaş

Aktiffelsefe'den Manisa Tarihine Yolculuk

Bültenler - Haberler | Güncel
Aktiffelsefe'den Manisa Tarihine Yolculuk

Aktiffelsefe Manisa Temsilciliği Şehzadeler Şehri Manisa'yı tanımak ve tanıtmak amacı ile 'Manisa Gezisi' düzenledi.

Aktiffelsefe Manisa İl Temsilcisi Emel Tokuyan "Tarihimizi bilmek, tecrübeyi anlamak daha güçlü bir gelecek inşaa etmemizin yoludur.Atalrımız bize zengin bir kültürel miras bırakmıştır.Değerini bilmeli, anlamalı ve yarına taşımalıyız."

Manisa içinde birçoğu Osmanlı döneminden kalmış olan eserleri tanıtarak gezi düzenleyen Aktiffelsefe yaklaşık 50 kişilik bir grup ile 'Şehzadeler Şehri Manisa Gezisi' düzenledi. Gezi programında Yedi Kızlar, Ağlayan Kaya, Selçuklu Köprüsü, Manisa Tarzanı, Mevlevihane, Ulu Cami, Sultan Cami, Muradiye Cami, Şifahane, Etnoğrafya Müzesi, Yeni Han ve Aynı Ali türbesi vardı.

Gezilen yerler ile ilgili tarihi bilgilerin verilmesinin yanında Yedi Kızlar, Niobe ve Aynı Ali ile ilgili mitolojileri ve sembolleri de aktarıldı.. Özellikle Ağlayan Kaya (Niobe) ve Aynı Ali Türbesi'si ile ilgili hikayeler katılımcıların ilgisini çekti. Katılımcılar Manisa'yı birçok kez gelmiş olmalarına rağmen bu kadar zengin yaşayan bir kültüre sahip olduğunu fark etmediklerini söylediler. Manisalı katılımcılar da her gün gördükleri yerler ile ilgili birçok bilgi öğrendiklerini ve artık bu yerlerin yanından geçerken daha dikkatli olacaklarını ifade ettiler.

Şehrin ortasından geçen Çaybaşı Deresinin yanından dere sularının şırıltısı ve çınar ağaçlarının ululuğu eşliğinde yürüyen katılımcılar Manisa'nın tarihi değerinin yanında doğal güzelliklerinin de çok zengin olduğunu ifade ederek dere boyunca yapılan yürüyüşten çok memnun oldular.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title