Aksu: "Yoğunlaştığımız Konu Faillerin Yargıya Teslim Edilmesidir"

Aksu: "Yoğunlaştığımız Konu Faillerin Yargıya Teslim Edilmesidir"

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in Öldürülmesine İlişkin Olarak 'Bütün Yoğunlaştığımız Konu, Bu Menfur Saldırının Faili, Failleri, Planlayanları, Azmettirenleri, Kimler Varsa Bütün Boyutuyla İncelenip, Ortaya Çıkartılıp Yargıya Teslim Edilmesidir' Dedi.

Aksu:

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin olarak ''Bütün yoğunlaştığımız konu, bu menfur saldırının faili, failleri, planlayanları, azmettirenleri, kimler varsa bütün boyutuyla incelenip, ortaya çıkartılıp yargıya teslim edilmesidir'' dedi.

Aksu, İstanbul Valiliğinde düzenlenen basın toplantısında Hrant Dink'e saldırı olayını ''lanet ve nefretle kınadığını'' söyledi.

Saldırıyı Bakanlar Kurulu toplantısında öğrendiklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Bakan Çiçek ve beraberlerinde Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgili daire başkanları olduğu halde İstanbul'a geldiklerini belirten Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve yetkili birim amirleriyle bir değerlendirme yaptıklarını kaydetti.

Aksu, baştan beri olayın üzerinde büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle durulduğunu vurguladı.

Savcıların nezaretinde polisin ve güvenlik güçlerinin titiz bir şekilde, olayı her yönüyle araştırdığını ve incelediğini belirten Aksu, hiçbir boşluk, hiçbir hata bırakmamak kaydıyla, bütün yönleri ve olabilecek bütün ihtimaller göz önünde bulundurularak çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Abdülkadir Aksu, kovanların balistik muayenesinden, bölgedeki kamera görüntülerinin incelenmesine kadar bütün çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü ifade ederek, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümet olarak bu olayın üzerinde ciddi bir şekilde durduklarını belirtti.

İçişleri Bakanı Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İnanıyorum ki bundan önceki olaylarda da olduğu gibi değerli yargı görevlilerimiz, savcılarımızın nezaretinde polis, güvenlik birimlerimiz, bu olayın da faillerini yakalayıp, yargıya teslim edeceklerdir. Bütün yoğunlaştığımız konu budur, bu menfur saldırının faili, failleri, planlayanları, azmettirenleri, kimler varsa bütün boyutuyla incelenip, ortaya çıkartılıp yargıya teslim edilmesidir. Bunun için de büyük bir titizlikle olayın üzerinde hem Hükümet, hem yargı, hem güvenlik güçleri olarak durmaktayız. Değerli gazeteci arkadaşımıza rahmet dilerken, arkadaşlarına, gazeteci arkadaşlarına, Aziz milletime baş sağlığı dilerim.''

Bu arada, bir basın mensubunun ''O bölgede bir bankanın güvenlik kamerasından olayı gerçekleştiren kişinin tespit edildiği söyleniyor, suçlu tespit edildi mi?'' sorusu üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ''Yargı makamlarının işini zorlaştırmamak adına bu konuyu sabırla ve bu merakla hukuki gizliliği ihlal etmeden götürmemizde fayda var'' dedi.

Kaynak: AA