Haberler » Ekonomi » Haber

Akşehir Cezaevi Fabrika Gibi Çalışıyor

Akşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu, İş Yurtları Kanalıyla Ürettiği Desenli Parke Taşı ile Akşehir ve Konya'da Bir İlki Gerçekleştiriyor. Parke Taşları Cezaevi Yönetimince 50. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri Kapsamında Açılan Stantla Satışa Sunuldu.

Akşehir Cezaevi Fabrika Gibi Çalışıyor

Akşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu, iş yurtları kanalıyla ürettiği desenli parke taşı ile Akşehir ve Konya'da bir ilki gerçekleştiriyor. Parke taşları cezaevi yönetimince 50. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri kapsamında açılan stantla satışa sunuldu.

Akşehir halkının yoğun ilgi gösterdiği stantta, Akşehir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlü ve tutukluların ürettikleri taş ürünleri, mobilya ve el işi ürünler, hükümlüler ve tutuklular adına satılıyor. Hükümlü ve tutukluların yaptıkları ürünler stantları gezen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görerek, çok cazip fiyatlara satılıyor.

Akşehir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu adına açılan stantlardan ürün alan vatandaşlar ürünlerin hem ucuz olduğunu hem de cezaevinde kalan hükümlü ve tutukluların gelir sağlamalarına katkı sağlayabildikleri için mutluluk duyduklarını söylediler.

KONYA'DA İLK DESENLİ PARKE TAŞI AKŞEHİR CEZAEVİ'NDE ÜRETİLİYOR

Akşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu, iş yurtları kanalıyla adeta fabrika gibi çalışarak, günde yaklaşık 3 bin adet kilitli parke taşı üretiyor. Açık Ceza Kurumu'nda bulunan taş atölyesinde hükümlülerce kilitli parke taşı, büyük ve küçük bordür taşı, bahçe bordürü, çim taşı, büyük ve küçük su oluğu ve değişik desen ve renklerde yer döşeme taşları ve biriket üretildiğini söyleyen Akşehir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İbrahim Arlı; "Taş Atölyemizde üretilen ürünlere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor ve satış sıkıntısı yaşamıyoruz. Konya ve Akşehir'de ilk ve tek desenli ve renkli parke taşları Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlülerimiz tarafından üretiliyor. Akşehir ve Konya'da bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

CEZAEVİ İŞ YURDU KANALIYLA FABRİKA ÜRETİMİ YAPIYOR

Akşehir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürü İbrahim Bacak; cezaevinde taş atölyesi, mobilya atölyesi, demir, terzi, cilt, boya badana gibi birçok dalda faaliyet gösteren atölyeler bulunduğunu ve atölyelerde hükümlülerin üretim yaptığını söyledi. Akşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda, iş yurdu kanalıyla hem ülke ekonomisine katkı sağlandığını hem de hükümlülere meslek öğretildiğini ifade eden İbrahim Bacak, kurumdaki açık hükümlülerin dışarıdaki hayata adapte olmalarının sağlandığını ifade etti. Cezaevi'ne bağlı olarak çalışan mobilya atölyesinde siparişe göre bütün mobilya aksamlarının üretildiği öğrenildi. Demir atölyesinde ise demir doğramaya yönelik kapı, pencere üretiliyor. Bahçecilik iş kolunda ise sebze üretimi yapılarak satılıyor.

HÜKÜMLÜLER HEM PARA KAZANIYOR HEM DE SİGORTASI YATIYOR

İş yurdu atölyelerinde çalışan mahkumlar meslek öğrenirken, hem ekonomiye katkı sağlıyorlar. Atölyelerde çalışan mahkumların tamamı için sigorta yaptırılıyor.

Akşehir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan açık hükümlülerin iş yurtlarında çalıştıkları süre içinde Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı olarak sigortalarının yatırılarak sosyal güvence altına alındıklarını söyleyen İş Yurdu Müdürü İbrahim Bacak, açık hükümlülerin çalıştıkları süre içinde para kazandıklarını, hatta birçoğunun elde ettikleri gelir nedeniyle ailesine bile para gönderebildiklerini ifade etti. Kurumun temel amacının hükümlüleri topluma faydalı bireyler olarak kazandırmak olduğunu belirten İbrahim Bacak, "Hükümlüler, iş yurtları faaliyetleri sayesinde meslek edinecek ve tahliye olduktan sonra da iş bulabilme imkanına kavuşacak. Topluma daha hızlı bir şekilde uyum sağlayacaklar" diye konuştu.

(CİHAN)