Aksaraylı İş Adamları Arnavutluk'ta Krallık Sarayında Ağırlandı

Aksaraylı İş Adamları Arnavutluk'ta Krallık Sarayında Ağırlandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesinin (KEİPA) 38.Genel Kurulu münasebeti ile ikili iş görüşmesi yapmak için Arnavutluk'a giden Aksaraylı iş adamları, gördükleri yakın ilgiden çok memnun kaldılar.

Aksaraylı İş Adamları Arnavutluk'ta Krallık Sarayında Ağırlandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesinin (KEİPA) 38. Genel Kurulu münasebeti ile ikili iş görüşmesi yapmak için Arnavutluk'a giden Aksaraylı iş adamları, gördükleri yakın ilgiden çok memnun kaldılar. Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topalli Aksaray'dan gelen misafirlerini Başbakanlık Sarayı'nda ağırladı.

Türkiye'den giden ANSİFED üyesi 62 iş adamının yanı sıra Karadeniz'e kıyısı olan 11 ülkeden gelen yabancı firma sahipleri, genel kurula katılmak ve ikili iş görüşmelerinde hazır bulunmak için başkent Tiran'a gitti. Genel Kurul öncesi Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topalli ve TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral gündemle ilgili görüşlerini ifade ettiler. Topalli, yaptığı konuşmasında, Arnavutluk'un aldığı tedbirlerle küresel krizden az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Yabancı yatırımların gelişini teşvik etmek için vergi oranlarını düşürdüklerini kaydeden Topalli, altyapı yatırımlarına da hız verdiklerini bildirdi ve Karadeniz bölgesi iş adamlarına Arnavutluk'a yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Arnavutluk gezisine AGİAD Başkanı Reha Güven, iş adamları, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar ve Aksaray Üniversitesinden bir grup akademisyen katıldı. Görüşmeler süresince Arnavutluk'u gezme fırsatı da bulan Aksaraylı yatırımcılar, başkent Tiran ve Duress şehrindeki eğitim kurumlarını ve tarihi yerleri gezdiler. Aksaraylı iş adamları, başkent Tiran'da bulunan ve 2007 yılında eğitim hayatına başlayan Epoka Üniversites'ini ve Turgut Özal Eğitim Kurumları'nı yakından görme fırsatı buldular. Firma sahipleri Türkiye'den giden eğitim gönüllüleri tarafından açılan 30'a yakın eğitim kurumu hakkında bilgi aldılar.

Gezinin son akşamı misafirlerini Başbakanlık Sarayı'nda ağırlayan Meclis Başkanı Jozefinna Topalli, sempatik tavırları ile dikkatleri üzerine topladı. Sarayın önünde Arnavutluk halk danslarına ait bir ekibin folklor gösterisini beğeni izleyen konuklar, daha sonra kendi onurlarına verilen yemeğe katıldılar.

Kaynak: CHA