Aksaray, Siirt ve Koçhisar'daki İshal Salgınları

Aksaray, Siirt ve Koçhisar'daki İshal Salgınları

Sağlık Bakanlığı, Aksaray'da Su Borularının Değişimi Döneminde Suyun Kirlendiğini, Şereflikoçhisar'da İse Su Klorlamasının Bazı Noktalarda Yeterli Seviyede Olmadığını ve Şebeke Suyundaki Kirlilik Sonucu Vakaların Ortaya Çıktığını Tespit Etti. Bakanlık, İshal Vakaları Görülen Siirt'te de Kanalizasyon Alt Yapı Faaliyetleri Nedeniyle Vakaların Su Kirliliği Kaynaklı Olduğunu Belirledi.

Aksaray, Siirt ve Koçhisar'daki İshal Salgınları
19.05.2008 17:09 | Son Güncelleme: 19.05.2008 17:09

Sağlık Bakanlığı, Aksaray'da su borularının değişimi döneminde suyun kirlendiğini, Şereflikoçhisar'da ise su klorlamasının bazı noktalarda yeterli seviyede olmadığını ve şebeke suyundaki kirlilik sonucu vakaların ortaya çıktığını tespit etti. Bakanlık, ishal vakaları görülen Siirt'te de kanalizasyon alt yapı faaliyetleri nedeniyle vakaların su kirliliği kaynaklı olduğunu belirledi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Aksaray'da 13 Mayıs 2008 ve Şereflikoçhisar'da 16 Mayıs 2008 tarihlerinde başlayan ishal (gastroenterit) vakaları dolayısıyla ilgili bölgelere bakanlıkça uzman ekiplerin görevlendirildiği ve çalışmalara derhal başlanıldığı kaydedildi. Yapılan ilk incelemelerde kimyasal ve toksikolojik kirliliğe rastlanılmadığı vurgulanan açıklamada, hastalık etkenini bulmaya yönelik ayrıntılı laboratuar çalışmalarının bugün sonuçlandığı belirtildi. Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Hastalardan alınan örneklerde birden fazla etken tespit edilmiştir. Bu etkenler adenovirüs, rotavirüs, norovirüs gibi viral etkenler ve koliform bakterilerdir. Vakaların her iki yerleşim biriminde de su kaynaklı bir bulaşma şeklinde başladığı ve bunu takiben hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşma şeklinde devam ettiği anlaşılmıştır. Aksaray ilimizde yeterli su klorlaması yapılmakla birlikte lokal arızaların tamiri ve su borularının değişimi döneminde kirlenme olduğu, Şereflikoçhisar'da ise su klorlamasının bazı noktalarda yeterli seviyede olmadığı, şebeke suyundaki kirlilik sonucu vakaların ortaya çıktığı anlaşılmıştır.

Her iki yerleşim yerinde de su klorlaması yeterli seviyeye getirilmiştir. Aksaray ve Şereflikoçhisar'da yeni vaka başvuru hızında önemli azalmalar görülmekte olup hayati tehlikesi olan veya yatırılarak tedavi edilen hastamız bulunmamaktadır. Ayrıca gastroenterit vakaları görülen Siirt ilimize gönderilen uzman ekimiz dün itibariyle çalışmalara başlamıştır. Su ve kanalizasyon alt yapı faaliyetlerinin sürdürüldüğü bu ilimizde de vakaların su kirliliği kaynaklı olduğu anlaşılmış olup, ileri tetkik çalışmaları sürdürülmektedir. Hastalık etkenlerinin bulaşma yolu su kaynaklı olmakla birlikte; el yıkama, tuvalet temizliği, gıda hijyeni gibi temizlik kurallarına dikkat edilmediği takdirde temas yoluyla da bulaşma olabileceğinden vatandaşlarımız bu hususlara azami dikkat göstermelidir. Konuyla ilgili gerekli uyarılar yapılmış, suların standart klorlanması ve diğer konularda ilgili belediyelerce gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır. Belediyelerce sağlıklı içme ve kullanma suyu temini hususunda bakanlığımız rehberlik ve denetim görevini itina ile yapmaya ve bu olaylara hassasiyetle yaklaşmaya devam edecektir. Son yıllarda belediyelerle olan işbirliğimiz sayesinde temiz içme ve kullanma suyu temininde önemli iyileşmeler sağlanmış ve hastalık sayılarında önemli düşüşler kaydedilmiştir." (YZE-NÇ-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title