Aksaray Müzesi'ne Büyük İlgi

Aksaray Müzesi'ne Büyük İlgi

Aksaray ve Civarında Bulunan Bir Çok Roma, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine Ait Eserlerin Sergilendiği Müze Özellikle Yerli Turistler Tarafından Ziyaret Ediliyor. Yeni Binasına Taşınan Müze 2008 Yılının İlk Altı Ayı İçerisinde, Çoğunluğunu Yerli Turistler Olmak Üzere 4 Bin 718 Kişi Tarafından Ziyaret Edildi.

Aksaray Müzesi'ne Büyük İlgi

Aksaray ve civarında bulunan bir çok Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müze özellikle yerli turistler tarafından ziyaret ediliyor. Yeni binasına taşınan müze 2008 yılının ilk altı ayı içerisinde, çoğunluğunu yerli turistler olmak üzere 4 bin 718 kişi tarafından ziyaret edildi.

Etnografik eserlerin yoğunlukta olduğu müzede en yoğun ilgiyi mumyalar salonu görüyor. Çocuk, yetişkin ve hatta kedi mumyasının dahi bulunduğu bölüm ziyaretçiler tarafından ilgi ile takip ediliyor. Vücutlarının hemen hemen bütün üzuvlarının yerinde olduğu gözlemlenen mumyaların büyük bir çoğunluğu Ihlara Vadisi ve civarlarında bulunmuş.

Yetkililer, mumya sayısının aslında daha fazla olabileceğini, ancak Ihlara Kasabası'nda bulunan köylülerin batıl inanç sahibi olarak birçok mumyayı Melendiz Çayı'na atarak bereketin artacağına inanması ile mumyaların telef olduğunu ifade ettiler. Aksaray Müzesi'nin bahçeside tabletler, heykeller ve lahitlerle zengin bir içeriğe sahip. Sümerlere ait olan ve bütün harfleri rahatlıkla görülebilen yazı tableti adeta asırlara meydan okuyor. Ayrıca, bol miktarda Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çift başlı tek gövdeli aslan ve kartal figürleri ziyaretçiler tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Aksaray'da bulunan bir çok okul müzeye ziyaretler düzenledi. Öğrencilere, flaşlar kapalı olmak kaydıyla fotoğraf çekilmesine müsaade edildi. Öğrenciler ile birlikte tarihi eserleri ziyaret edenlerin sayısının altı ayda on bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: CHA