Aksaray'daki Zehirlenme Vakaları

Aksaray'daki Zehirlenme Vakaları

Aksaray'da 3 Binden Fazla Kişiyi Etkileyen Rahatsızlığa Neden Olan Virüsün Tespit Edilmesi İçin Alınan Kan, Gıda ve Su Örnekleri Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde İncelendi. Alınan İlk Sonuçlara Göre Suda ve Diğer Örneklerde Kimyasal Madde ya da Toksik Maddeye Rastlanmadı.

Aksaray'daki Zehirlenme Vakaları

Aksaray'da 3 binden fazla kişiyi etkileyen rahatsızlığa neden olan virüsün tespit edilmesi için alınan kan, gıda ve su örnekleri Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde incelendi. Alınan ilk sonuçlara göre suda ve diğer örneklerde kimyasal madde ya da toksik maddeye rastlanmadı.

Aksaray Valisi Sebati Buyuran, Belediye Başkanı Nevzat Palta, kriz merkezi üyeleri ve Sağlık Bakanlığı'nın görevlendirmesiyle Aksaray'a gelen ve araştırmalar yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak, Bulaşıcı ve Salgın Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Mehmet Ali Torunoğlu, Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Esra Akıncı, Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç.

Dr. İrfan Şencan, Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yusuf Gürbüz, Bulaşıcı Hastalıklar ve Salgın Kontrolü Dairesi Dr. Ümit Özdemir ile birlikte basın açıklaması yaptı. Aksaray'da uzmanlar tarafından alınan ve tetkikleri yapılan su ve kan numunelerinin sonuçlandığını belirten Vali Buyuran, "Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nden aldığımız ilk sonuçlarda, alınan numunelerde kimyasal madde, toksik madde olmayışı, klor seviyesinin normal oluşu bakteri ürememesi dikkat çekti. Bunların dışında uzman arkadaşların düşüncesi özellikle batı ülkeleri, ABD, İngiltere gibi ülkelerde yaygın olan ishal etkenli virüsler üzerinde çalışmalar yürütülüyor" dedi.

"HASTALIĞIN VİRAL KÖKENLİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR" Daha sonra yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak, "Hastalığın viral kökenli olduğu düşünülmektedir. Konuyla ilgili analizler 2 günden bu yana yapılmaktadır. Yaygın olarak gastroenterit dediğimiz mide ve bağırsak enfeksiyonlarına sebep olan virüslerin araştırılması şu an itibariyle tamamlanmış olup, sonuç negatif olarak bulunmuştur. Yani yaygın olarak kusma, bulantı ve ishale neden olan virüsler suda ve insanlardan alınan örneklerde saptanmamıştır. Daha ileri araştırmalarla başka olası virüsler araştırılmaktadır. Bunlarda etken kesin olarak belli olur olmaz Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığımız ya da bizler tarafından ivedilikle kamuoyu ile paylaşılacaktır. Hastalarda ağırlıklı olarak bulantı, kusma ve karın ağrısı yakınmaları mevcuttur. Daha az oranda hastada da ishal ve hafif ateş belirtileri mevcuttur. Hastanede uzun süre yatmayı gerektirecek veya hayati tehlike oluşturacak bir hastalık yoktur. Bu şekilde ciddi seyirli bir vaka görülmüş değildir. Dolayısıyla hastalar ishal veya kusma nedeniyle fazla sıvı kaybettikleri için hastanelerde bir iki saat müşahede altında tutulmak suretiyle kendilerine sıvı desteği sağlanmakta, gerekli ilaçlar verilerek evlerine şifa ile gönderilmektedir" şeklinde konuştu.

"KAYNAĞI BELLİ OLMAYAN SULARI KULLANMAYIN" Vatandaşların hayati endişe duyacakları bir durumun söz konusu olmadığını, şehir şebekelerinin kontrol edildiğini ve sonuçların normal değerlerde olduğunu ifade eden Irmak, "Öncelikle vatandaşlarımızın hayati endişe duyacakları bir durum söz konusu değildir. Olay tamamıyla kontrol altındadır. Ancak vatandaşlarımızın bu gibi enfeksiyonlardan korunmaları gayesiyle almaları gereken bazı tedbirler vardır. Öncelikle kaynağı belli olmayan suların kullanılmaması gerekir. Pazartesi gününden bu yana yapılan analizleri inceledik. Bütün şehir şebeke sularında yeterli klor düzeyleri mevcuttur, dolayısıyla bakteriyel bir kirlenmeye karşı sular korunaklıdır. Ancak yine de bazı virüsler gastroenterit tablosuna neden olabilmektedir. Şu an bizler onların araştırmasını yapıyoruz. Yine mümkün olduğunca içme suyu olarak ambalajlı suların kullanılmasını ve şebeke suyu kullanılacaksa da bir müddet daha vatandaşlar tedbiren rahatsızlığın kaynağı belli oluncaya kadar suların kaynatıldıktan sonra içilmesini tavsiye ediyoruz.

Vatandaşlarımızın kişisel hijyenik kurallara azami düzeyde riayet etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

(HÇ-FM-CC-Y)

Kaynak: İHA