Aksaray'da Sulardan Alınan Numuneler Temiz Çıktı

Aksaray'da Sulardan Alınan Numuneler Temiz Çıktı

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Şebeke Suyunu Gönül Rahatlığıyla İçtiğini Belirterek, "Sebebi Tam Tespit Edilemeyen Bir Vaka Var. Şebeke Sularında Yapılan Araştırmalarda Bir Sorun Çıkmadı. Ben Gönül Rahatlığıyla Şebeke Suyundan İçiyorum, Ama Vatandaşlarımız Tedbiren Sonuç Ortaya Çıkana Kadar Artı Bir Tedbir Alıp Suyu Kaynatarak İçebilirler" Dedi.

Aksaray'da Sulardan Alınan Numuneler Temiz Çıktı

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, şebeke suyunu gönül rahatlığıyla içtiğini belirterek, "Sebebi tam tespit edilemeyen bir vaka var. Şebeke sularında yapılan araştırmalarda bir sorun çıkmadı. Ben gönül rahatlığıyla şebeke suyundan içiyorum, ama vatandaşlarımız tedbiren sonuç ortaya çıkana kadar artı bir tedbir alıp suyu kaynatarak içebilirler" dedi.

Sağlık Bakanlığı ekiplerinin 3-4 gündür araştırma ve tahliller yaptığını belirten Başkan Nevzat Palta, "Sağlık Bakanlığı'ndan gelen heyet çalışmalarının ilk aşamasını tamamladı. 3-4 gündür Aksaray'da bir vaka var. Bugün itibariyle 3 binden fazla vatandaşımız bu rahatsızlıktan dolayı hastanelere başvurdu. İşin sevindirici tarafı ölümcül bir şey olmaması ve gelen hastaların basit bir tedaviyle ya da serumla ayakta tedavi edilerek, tekrar evlerine gönderilmesidir. Bir gün gibi kısa bir sürede rahatsızlananlar tedaviye cevap vermektedir. Şu anda hastanelerde bu rahatsızlıktan dolayı yatanların olmaması bizleri sevindirdi" dedi.

"ALINAN TÜM ÖRNEKLERDE SUDA BİR PROBLEM ÇIKMADI" Alınan tüm örneklerin tahlillerinde suda herhangi bir problemin görünmediğini belirten Başkan Palta, "Aksaray Belediyesi'nin, İl Sağlık Müdürlüğü'nün ve diğer uzmanların yaptığı çalışmalarda içme sularında kimyasal ve bakteriyel kirliliğe rastlanmadı. Bu hastalığın viral kökenli olduğu düşünülmektedir. Bu virüse şu anda insanlarda ya da suda rastlanmadı. Bir vaka, bir rahatsızlık var ama kaynağı konusunda şu ana kadar net bir sonuca ulaşılmış değildir. Buradan bizim de özellikle tavsiyemiz; kaynağı belli olmayan suların içilmemesidir. Klorlama ya da ilaçlama yapılmayan sulardan mutlaka insanlarımızın kaçınmaları gerekir. Belediye şebekemizdeki sularda şu anda bir sıkıntı görünmüyor. Ama vatandaşlarımız tedbir anlamında bu suyu kullanacakları zaman kaynatarak içerlerse daha iyi olabilir. Tabii suların dışında da özellikle insanların yediği gıdaları temizlemeleri, bol bol yıkamaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

Şebeke suyunu gönül rahatlığıyla içtiğini ifade eden Başkan Nevzat Palta, "Şebeke suyunu ben gönül rahatlığıyla içiyorum. Uzmanlarımız tatlı su olarak tabir ettiğimiz çeşmelerimizin şehir şebekesinden hariç olmasına rağmen klorlanmasını gördüklerinde şaşırdılar. İlk defa şebeke suyundan ayrı olarak klorlama yapıldığını gördüklerini söylediler. Bu da belediyemizin işini ne kadar ciddiye aldığını ve titizlikle çalıştığını gösterir. Ayrıca şebeke sularımızda her türlü tedbir alınmıştır. Klorlamalarımız yapılmıştır. Yapılan tetkiklerde ciddi bir vakaya rastlanmamıştır" dedi.

"KENDİ ÇOCUKLARIM DA RAHATSIZLANDI" Kendisinin 2 çocuğunun da benzer bir vaka ile tedavi gördüğünü belirten Başkan Palta, "Benim 2 tane çocuğum var. Kızım ve oğlum ben yurt dışında iken rahatsızlanmışlar, aynı gün bir serum tedavisiyle aşağı yukarı yine aynı gün içinde ayağa kalktılar ve şu anda hiçbir sağlık problemleri yok. Yani bu da olabilir, sonuçta insandır. Bizim çocuğumuz da olsa onlar da rahatsızlanabilirler, ama sevindirici tarafı bir gün dahi geçmeden şu anda ikisinin de sağlık durumu yerinde, derslerine çalışıp oyunlarını oynuyorlar" diye konuştu.

(HÇ-FM-CC-Y)